Rady, jak na internetu platit bezpečně

Pokud na internetu nakupujete často, či pro své finance používáte internetové bankovnictví, určitě také často platíte přímo na internetu skrze různé platební brány apod. Dnes si představíme pár tipů, jak platit na internetu bezpečně. Pojďme na to!

Nastavte si otisk prstu či Face ID

Ve vaší bankovní aplikaci neváhejte a využijte toho, že můžete používat k potvrzení plateb otisk prstu či face ID, tedy rozpoznávání obličeje. Máte-li k tomu vhodný mobilní telefon, proč si takto platby ještě více nezabezpečit. Pro potvrzení plateb, tak potřebujete otisk vašeho prstu či váš obličej. Tyto dvě věci jen těžko přechytračíte.

Písmeno S v odkazu

Pokud platíte na různém e-shopu, který vám umožňuje platit přes internet, určitě se podívejte ve svém prohlížeči na odkaz tohoto webu. Asi víte, že takový odkaz často začíná http://. Pokud je však doména bezpečná je odkaz ještě obohacen písmene s. Navštívíte-li tedy stránku, která má odkaz začínající takto https//, víte že jste na bezpečné stránce, a že je tedy nižší riziko, že jde buď o podvodný e-shop nebo e-shop nezabezpečený.

Kontrolujte odchozí platby

Často se stane, že po použití karty na nezabezpečeném serveru někdo vaši kartu zneužije. Visa karta však má nulovou odpovědnost za tyto platby. Jde-li o neoprávněné platby, které provádí někdo cizí, neodpovídáte za ně. Musíte však být ostražití. Proto si nastavte oznámení vašich plateb, a pokud uvidíte odchozí platby, které neprobíhají z vaší vůle, určitě to ihned oznamte vaší bance.

Oficiální aplikace obchodů

Při nákupu se snažte používat oficiální aplikace daného obchodu. Výhoda tkví zejména v tom, že pokud dáváte svou platební kartu do telefonu či do aplikace, nahrazujete údaje o této kartě digitálním tokenem. To znamená, že skutečné platební údaje karty se nikam neukládají, ani je nikam neposíláte.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.