Česká republika může ve zdravotnictví přijít až o 3 miliardy ročně

Zdravotnický materiál

Až takto obří ztráta může naši zemi potkat. Dít se tak může v pravidelném ročním intervalu. Ministerstvo průmyslu a obchodu proto musí efektivně vyřešit potíže s notifikací firem obchodujících se zdravotnickými potřebami. Zmiňovaná částka by mimo jiné měla také negativní dopad na DPH, mzdy a daň z příjmů. Reálnou hrozbou je také to, že by tuzemské firmy mohly zmizet z trhu a stát bude nucený nakupovat zdravotnický materiál mnohem dráž v zahraničí. Se zajímavými údaji přišla také bývalá náměstkyně MPO Alexandra Rudyšárová.

Domácí zdravotnické prostředky jsou levnější

Tato skutečnost je neoddiskutovatelná. Podle údajů někdejší náměstkyně činí celkový náklad zdravotnictví 300 miliard korun. Na zaplacení oněch zdravotnických prostředků míří 5 %. Z těchto prostředků je zhruba 20 % domácí provenience, zbytek zahraniční. Tuzemské výrobky jsou o polovinu levnější než zahraniční. Potíže musí vyřešit nová zdravotnická legislativa. Nicméně samotné povolení oné notifikované osobě neuděluje žádný lokání subjekt, ale Evropská komise.

Nezávislost notifikované instituce na státu

Připomenout bychom měli i další úskalí, které spočívá v tom, že notifikovaný subjekt nesmí být nijak závislý na státu. Notifikaci měl původně řešit Elektrotechnický zkušební ústav. Nakonec má ale jít o Český metrologický institut.Potíž je v tom, že druhá zmiňovaná instituce je na státu závislá. První nikoli. David Kasal, člen zdravotnického výboru, hovoří o tom, že české firmy jsou schopné vyrobit dostatek zdravotnického materiálu a činí tak. Jen neví, na koho se vlastně mají obrátit. V zahraničí je mimochodem jejich distribuce bezproblémová.

Česko je soběstačné, ale…

V oblasti zdravotnických potřeb jsme jako jedna z mála zemí soběstační. Pokud ale tuzemské firmy nezískají potřebné certifikace, pacienti budou muset čekat třeba na náhrady kloubů neúměrně dlouhou dobu. To samé se týká i dalšího vybavení typu kapaček, injekcí a podobně. Doba čekání se třeba v případě kloubních náhrad může protáhnout až na roky.

Zdravotnický materiál: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.