Co dělat, když je zaměstnavatel v insolvenci

Půjčky v insolvenci

Dnes se podívám na vcelku složitou situaci. budeme totiž rozebírat případy, kdy pracujete pro právnickou či fyzickou osobu, jako zaměstnanec, a tato osoba se ocitne v insolvenci. Co dělat? Jak své pohledávky ošetřit? Co to pro firmu, ale i zaměstnance znamená? Na to vše se zaměříme. Pojďme na to!

Řešení insolvence

Co pro vás znamená, že firma, v níž pracujete, je v insolvenci? Obecně to znamená to, že váš zaměstnavatel je ve velmi špatné ekonomické situaci, kdy není s to splácet své závazky. Dobrou zprávou však může být, že tento stav automaticky neznamená propouštění. Jedním z nástrojů je reorganizace firmy, která zpravidla má předejít většímu propouštění, a tak je možnost vyhazovu nižší. Zachovává se podnikatelská činnost i zaměstnanci a jejich místa. Tato reorganizace však je spíše pro větší firmy, a ne každá osoba si ji může dovolit. Není-li povolena, je dalším řešením insolvence konkurz. „Otěží se ujímá“ insolvenční správce. Ten mimo jiné i vystupuje jménem zaměstnavatele vůči zaměstnanců. Může také jejich poměr ukončit. Může se také stát realitou hromadné propouštění.

Prodej firmy

Proces reorganizace insolvenční správce jen dozoruje a zaměstnavatel má hlavní slovo i ve vztahu k vám jako zaměstnancům. Konkurz je však již řešení toho, že insolvenční správce musí hájit práva věřitelů dlužníka (zaměstnavatele) a musí tak zpeněžit majetkovou podstatu. Jak bylo již zmíněno, přitom může ukončovat pracovní poměry zaměstnanců. Může dokonce i prodat celou firmu. V takovém případě to pro vás, jako pro zaměstnance, znamená to, že všechny práva i povinnosti vycházející z pracovněprávních poměrů přechází z původního zaměstnavatele na toho, kdož si koupí tuto firmu. Jinak řečeno, pro vás platí vše jako doposud (právo na odměnu za práci, dovolená, či povinnost dbát pokynů zaměstnavatele), avšak nyní již ve vztahu k jinému subjektu, který nově vlastní firmu, ve které pracujete.

Když vám zaměstnavatel v insolvenci dluží mzdu

Dluží-li vám zaměstnavatel, který je v insolvenci mzdu, máte dvě možnosti. Tou první je přihlásit své pohledávky v rámci insolvence. Ve svém návrhu musíte natvrdit to, čeho se dovoláváte, a navíc musíte označit důkazy. Další možností je přihlásit své pohledávky na úřad práce. Zde vám poradí, jak docílit toho, že v některých případech vám s vyplacením může pomoci stát.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.