Půlroční srovnání cen obědů: Kde ušetříte za polední menu?

Jídlo

Ceny obědů v průběhu prvního pololetí roku 2023 vykazují mírný růst, ale ve srovnání s dramatickým zdražováním v minulém roce se situace uklidnila. Podle Edenred Restaurant Indexu, který sleduje platební data více než 220 tisíc majitelů benefitních karet, je průměrná cena oběda nyní 182,4 koruny. Nejvíce zaplatíte za polední menu v Českých Budějovicích, nejlevněji pak v Pardubicích. Regionální rozdíly v cenách se pohybují až v řádu desítek korun.

Stabilizace cen obědů v prvním pololetí

Průměrná cena jednoho oběda v červnu dosáhla 182,4 koruny, což je pouze o 2,7 % více než v prosinci předchozího roku. Zvyšování cen se tak výrazně zpomalilo, což je pro nás pozitivní zpráva. Odborníci předpokládají, že ani ve druhé polovině roku by nemělo dojít k razantnímu nárůstu nákladů na stravování.

Regionální odlišnosti

Ceny poledního menu se v jednotlivých regionech liší. Nejvíce si za oběd připlatili obyvatelé Českých Budějovic, kde ceny vzrostly o 7,1 koruny, naopak nejméně v Pardubicích, kde nárůst činí pouze 2 koruny. V následujícím seznamu najdete srovnání regionů v procentech a částkách:

  1. České Budějovice: 3,9 % – 7,1 Kč
  2. Ústí nad Labem: 3,7 % – 6 Kč
  3. Liberec: 3 % – 5,5 Kč
  4. Praha: 2,7 % – 5,4 Kč
  5. Ostrava: 3 % – 5,2 Kč
  6. Plzeň: 2,4 % – 4,5 Kč
  7. Brno: 2,4 % – 4,5 Kč
  8. Hradec Králové: 2,2 % – 3,9 Kč
  9. Jihlava: 2,3 % – 3,6 Kč
  10. Zlín: 2,1 % – 3,4 Kč
  11. Karlovy Vary: 1,9 % – 3,2 Kč
  12. Olomouc: 1,5 % – 2,4 Kč
  13. Pardubice: 1,1 % – 2 Kč
  14. Česká republika (celkově): 2,7 % – 4,8 Kč

Inflace nejsilněji postihla Karlovarsko a Liberecko

Karlovarsko a Liberecko byly regiony, které utrpěly největší nárůst cen obědů ve srovnání s loňským rokem. V porovnání s druhou polovinou roku 2022, kdy došlo k výrazné inflaci, se situace výrazně zklidnila. Některé regiony, jako právě Karlovarsko a Liberecko, však stále vykazují nárůst cen i o více než 15 %.

Z porovnání cen obědů s průměrnými mzdami v jednotlivých krajích vyplynulo, že největší část příjmů na stravování vynaloží lidé v Liberci, Českých Budějovicích, Pardubicích a Plzni. V Českých Budějovicích i Pardubicích tak obyvatelé utratí za pravidelné stravování více než desetinu svých měsíčních příjmů. Naopak nejmenší podíl příjmů za obědy mají Pražané, kde za dvacet obědů v restauraci zaplatí pouze 7,8 % průměrné mzdy.

Zájem o rozvážkové služby stále trvá

Rozvoz zůstává oblíbenou volbou pro mnoho lidí. V červnu si oběd nechalo doručit 8,4 % zákazníků, což odpovídá dlouhodobému trendu. Výrazně se však zvýšil podíl nákladů, které zákazníci utratili za tyto služby. Aktuálně představují 20,4 % z celkového objemu plateb za obědy.

Zákazníci nyní volí možnost stravování v restauracích namísto rozvážky častěji, než bylo obvyklé v posledních několika letech. Ve srovnání s daty z období před vypuknutím pandemie však zaznamenaly rozvážkové služby výrazný nárůst,upozorňuje Aneta Martišková, členka vedení společnosti Edenred.

Zdroj info: Český statistický úřad, Edenred

Náhledové foto: Pixabay