Průvodce výměny penzijního připojištění – jak na to?

V některých případech můžete zjistit, že podmínky (zejména výnosy) z penzijního připojištění jsou u některých bank výhodnější. Co ale dělat v případě, že již máte sjednáno penzijní připojištění u jedné banky. Můžete si ho jen tak vyměnit? Jaká jsou pravidla, kterými je potřeba se řídit, abychom získali to nejlepší penzijní připojištění?

Převod v rámci jedné penzijní společnosti

Přechod z jednoho penzijního připojištění na druhé trvá určitou dobu. Nejde to provést ze dne na den – i když bychom si to jistě přáli. Pokud si měníte penzijní připojištění v rámci jedné instituce, pak je převod rychlejší. Připravte se na dvouměsíční výpovědní lhůtu. Další měsíc potom bude trvat, než se peníze převedou do nového fondu. Výhodou takové změny není jen rychlost, ale také to, že je to zdarma.

To, co musíte udělat vy, je zajít do banky a změnu tam sjednat. Následně je nutné nastavit platby tak, abyste ještě dva měsíce platili do starého penzijního připojištění a poté už do nového. Je vhodné, když si toto nastavíte co nejdříve, abyste na to nezapomněli. Pokud příspěvky do penzijního připojištění posíláte z běžného účtu stejné instituce, jako máte penzijní pojištění, pomůže vám a vše zajistí váš bankéř.

Převod do jiné penzijní společnosti

Ne vždy ale chcete měnit penzijní připojištění v rámci jedné společnosti. Připravte se ale na to, že to bude trvat delší dobu. Celý mechanismus převodu je složitý a penzijní společnost, u které končíte, nemá motivaci provést to co nejdříve. Penzijní společnost si před prvním převodem musí ověřit u Ministerstva financí, zda účastník nemá u některého transformovaného fondu jiné společnosti „zmrazenou“ smlouvu. A to může trvat čtyři až sedm měsíců. Další nevýhodou je to, že tato služba může být zpoplatněna, a to až do výše 800 Kč.

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.