Proč stojí 1 kg brambor přes 20 korun?

Brambory

Možná velmi jednoduchá otázka, na kterou ale najdeme také vcelku jednoduchou odpověď. Prostě se řepka vyplatí více než brambory. Stále tápete a netušíte, proč tomu tak je? Tak pojďme na věc poněkud podrobněji. Řepka se totiž využívá poněkud jinak než brambory. Vždyť ty jenom konzumujeme a patří mezi nejoblíbenější potraviny. Ostatně dovedete si představit, že by brambory nebyly součástí vašeho jídelníčku? Jen velmi těžko…

Řepka jako zdroj dotací? Ani ne…

Mohlo by se zdát, že řepka je jakýmsi velkým zdrojem dotací. Není tomu tak. Řepka jako plodina přímo dotována není. Existují ale dotace na zemědělské plochy, na nichž se třeba právě řepka pěstuje. Mnohem více alarmující se především fakt, že řepka se vyplatí ekonomicky. Jinými slovy, pěstuje se pro peníze z výnosu. Ten bývá vyšší než u brambor a také dostanete za řepku vyšší cenu, jelikož je součástí benzínu, respektive bio paliv.

Jak škodí řepka?

Už jenom tím, že se přidává do paliv. Při jejich spalování se pochopitelně uvolňuje CO2. Řepka se samozřejmě při pěstování maximálně hnojí. Škodlivin se do spodních vod a půdy dostává neskutečné množství. Řepka na polích je také plná pesticidů, což znamená pro většinu hmyzu smrt. To samé platí i o lesní zvěři, která do takovéhoto pole zabloudí.

Srovnání řepky a brambor z pohledu pěstovaného množství

Tady tkví právě ona odpověď na titulek článku. Vždyť v roce 1980, kdy se rodily Husákovy děti, se pěstovaly brambory na 130 000 ha půdy. Na řepku připadlo pouhých necelých 64 h. A dnes? Situace je zcela opačná! Řepka se v loňském roce pěstovala na necelých 412 ha! Brambory pouze na necelých 23 ha. Tak kde je problém? Právě tady. Nemůžeme se pak divit, že si kupujeme tak drahé brambory. Mnohdy pochází navíc ze zahraničí a stojí za…

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.