Mobilní aplikace

Volání do ciziny se zlevní: Víme o kolik

Při volání z ciziny domů již neplatíte za roaming. Tak například z Německa voláte za stejné ceny, jako doma. To samé platí i o vašich mobilních datech. Zrušení připlácení za roaming však přineslo paradox. Z ciziny jsou ceny stejné jako doma, pokud však voláte z domů do ciziny, připlatíte si. I tyto ceny se však mají snižovat.

Unie sníží ceny

15. květen však vše změnil. Od středy se totiž tyto ceny razantně snižují. Na svědomí to má unijní nařízení, které zavedlo zastropování cen za volání do ciziny v rámci Evropské unie. Konkrétně tak za jednu minutu vašeho volání do cizí země smí stát maximálně 6 korun (necelých). SMS pak musí být maximálně ohodnocena na 2 korun. Obě ceny jsou již včetně daně z přidané hodnoty. Končí tak nesmyslný roamingový paradox. Z ciziny domů levně, avšak opačným směrem s příplatkem.

Nejen v rámci EU

Dokonce se novinka ohledně zastropování cen volání do ciziny nebude týkat jen členských států Evropské unie, nýbrž i některých dalších. Vedle evropské osmadvacítky můžete levně volat i do Islandu, Lichtenštejnska, a Norska. Unijní nařízení se týká i těchto zemí. Navíc existují i například zámořská území členských států Evropské unie. Můžete tak s těmito pravidly počítat například i u Francouszké Guyany nebo Guadeloupe či Martiniku.

Nařízení platí pro spotřebitele

Toto nařízení Evropské unie se od 15. května 2019 vztahuje na všechny dotčené spotřebitele. Nikoli tedy na podnikatele. Regulovány tak jsou maloobchodní ceny, které jsou spotřebitelům účtovány za hovory, které provádějí v rámci Evropské unie. Ceny jsou pro celou unii stejné. V eurech to dělá 0,19 eur bez DPH za provolanou minutu a 0,06 eur bez DPH za zprávu. Vzhledem k tomu, že jde o poměrně novou legislativu, český prostor ještě nepočítá s žádnou konkrétní sankcí pro firmy, které by svým klientům levné volání do ciziny neumožnili. Tato problematika však bude spadat pod Ministerstvo průmyslu a obchodu. To již připravuje a plánuje pravidla i s konkretizací sankcí.

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *