Pro reklamaci zboží nepotřebujete účtenku ani původní přebal

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Každý z nás musel někdy v životě reklamovat zboží, protože se z ničeho nic porouchalo. Setkali jste se však v obchodech s pochopením? Prodejci se často snaží vymlouvat a házet zákazníkům klacky pod nohy. Někdy vám například řeknou, že bez účtenky nemohou nic dělat. Jindy zas zkouší vinu za vadný produkt hodit na kupujícího, který se k němu choval špatně. Je však takové chování z hlediska zákona přípustné? To se dozvíte v následujících řádcích.

Základní pravidla reklamačního řádu

Reklamaci zboží se blíže věnuje zákon o ochraně spotřebitele, kde se bezpochyby nachází spoustu informací, o nichž jste doposud neslyšeli. Začneme však rekapitulací všeobecně známých pravidel. Drtivá většina spotřebního zboží disponuje záruční lhůtou 24 měsíců, která se zkracuje pouze v případech bazarového zboží (použitého) či potravin. Delší záruku naopak zpravidla získáváte kupříkladu u osobních automobilů.

Pokud si objednáte nějaké zboží a nejste s ním v zákonem stanovené lhůtě spokojeni, můžete se kdykoli obrátit na prodejce, který o právech zákazníka informuje prostřednictvím reklamačního řádu. Ten však není nejvyšší autoritou. Když se podmínky výrazně vzdalují zákonům a poškozují spotřebitele, jsou považovány za neplatné. Nezáleží přitom, jestli s nimi v momentě nákupu souhlasíte či nikoli.

Obchodník musí vyřídit reklamaci ve lhůtě 30 dní od jejího podání v případě, že se ji rozhodne uznat. Na uznání či zamítnutí by mu měly postačit jen tři pracovní dny, víkendy a svátky se do lhůty nezapočítávají.

Ještě je také potřeba říci, že se škodami způsobenými běžným užíváním při reklamaci bohužel nepochodíte. Zákon totiž samozřejmě kryje i obchodníky, na nichž se mohou chtít nešikovní zákazníci zahojit.

Časté chyby, kterých se obchodníci dopouštějí

Prodejci se v mnoha případech snaží zákazníky nenápadně donutit, aby od plánované reklamace nakonec ustoupili. Toho se snaží dosáhnout různými způsoby. Pro reklamaci například vyžadují účtenku nebo původní obal. Ani jedno však není podle zákona nutné. Bohatě postačí výpis z bankovního účtu, který transakci doloží, nebo čestné prohlášení svědka.

Prodejce vyřídí reklamaci jedině za předpokladu, že kupující uhradí všechny náklady spojené s vrácením zboží? Ani v tomto případě se zákon nepostaví na stranu obchodníka. V záruční době máte nárok na odškodnění všech vzniklých výdajů spojených s navrácením zboží. Pokud navíc prodejce nestihne vyřídit reklamaci ve zmíněné lhůtě třiceti dní, máte nárok na náhradu nákupní ceny v plné výši.

Dostává se vám opakovaně poškozené zboží a už vás unavují nekonečná reklamační řízení? Potřetí už podle zákona můžete požadovat navrácení peněz. Zboží lze přihlásit k reklamaci na jakékoli provozovně obchodníka, byť se vám snaží namluvit, že musíte jet až na druhý konec republiky.

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.

5 komentářů

 1. Pmm Odpovědět

  Uveďte ten článek na pravou míru. Zákazník musí dokázat, že danou věc v obchodě koupil, kdy a za kolik. Což může dokázat bankovním výpisem. V případě platby v hotovosti toto asi těžko dokáže. Takže jen podle jeho paměti. Obchodník totiž musí následně vyhledat doklad u sebe a jedná se pouze o jeho dobročinnost ne o jeho povinnost. Protože v případě uznané reklamace a vrácení peněz musí doklad zaevidovat v EET režimu a pokud se jaksi neví kdy a za kolik tu věc zákazník koupil tak mu může těžko „pomocí“ s reklamaci. Tedy nejlepší bude do toho článku napsat berte si účtenky a archivuje. Není povinností obchodníka dohledávat vaší účtenku. Tudíž reklamaci nemusí přijmout.

 2. David Odpovědět

  Dostává se vám opakovaně poškozené zboží a už vás unavují nekonečná reklamační řízení? Potřetí už podle zákona můžete požadovat navrácení peněz.

  Toto platí při stejné závadě, v případě různých závad až počtvrté.

 3. Xena Odpovědět

  Jsem prodavačka ,pracovala jsem v obchodech,který měl třeba 100 poboček a reklamovat zákazník mohl ,v které chtěl.I když platil kartou,tak dalo práci dohledat účtenku a ta se prostě dohledat musí!Nemluvím o tom,když platil hotově,neví za kolik koupil (akce se mění),kde,ale ví,že k reklamaci účtenku nepotřebuje a snaž se blbečku..

 4. Antarra Odpovědět

  Kdyz napisete A, napiste laskave i B. Zákaznik sice uctenku ze zakona mit nemusi, ale musi dany nakup u obchodníka stejne nejak dolozit, treba vypisem z uctu.

 5. Petr Odpovědět

  Tyto články fakt miluju. Autor vůbec netuší, jak to v obchodě funguje, jde mu jen o to, aby co nejvíce lidí kliklo…
  Vyřizuji reklamace prakticky obden. Jsem na straně obchodníka. Nejsme zločinci, kteří se snaží chudáka, kterému se něco doma pokazilo, setřást a zapudit. Má ale dodržet pár pravidel, která neplynou ze zákona, ale z mozku dotyčného. Účtenka není třeba. Prodej konkrétního výrobku dohledám podle přibližného data, které zákazník uvede, dle (EAN), nebo podle výrobního čísla, nebo podle kódu na cenovce na krabici… Taky máme EET, takže třeba podle částky, která je na zboží.
  Jako obchodníci si dodavatele vybíráme podle toho, jak má zajištěný servis a jak řeší pro nás, jako obchodníka reklamace.
  Milý autore tohoto článku, servis, tedy případnou opravu výrobku neřeší obchodník, ale jeho dodavatel. Dovozce, výrobce. SEB, BSH, PH Servis, Whirlpool, BEKO, Elvia, Videoprogress atd…
  Obchodník je povinen vůči zákazníkovi, komu prodal, ale postupuje to dál, takže potřebuje vstupní údaje. Ale to je nad rámec tohoto příspěvku. Autorovi jde jen o počet shlédnutí, ne o to, aby lidem poradil, jak se mají chovat.
  Taky jsou super články o tom, jak si nemusí schovávat krabici… Kdo z vás balil televizi o úhlopříčce 140 cm do náhradního obalu, aby se dala poslat do servisu dopravcem DPD nebo DHL nebo… a to je jedno. Prostě ten článek je zase hnůj.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *