Jak se to má s koncesionářskými poplatky

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Koncesionářské poplatky a jejich výše jsou v současné době hojně diskutovaným tématem. Ať už na ně nebo na nakládání s nimi máte jakýkoli názor, jedná se o povinnost, které se většina domácností jednoduše nevyhne. Jak se k pravidelnému hrazení přihlásit, kolik si musíte připravit a jaké hrozí pokuty, pokud budete dělat mrtvé brouky? Na to všechno se vzápětí podíváme.

Základní informace o koncesionářských poplatcích

Zákon o rozhlasových a televizních poplatcích v České republice hovoří jasně – naprosto každá domácnost bez výjimky, která vlastní televizní nebo rádiový přijímač, musí hradit koncesionářské poplatky. Ty slouží k financování provozu veřejnoprávních médií. V případě České televize se měsíčně udávají ve výši 135 Kč, rozhlas je pak zpoplatněn částkou 45 Kč.

Platbě koncesionářských poplatků se vyhnete, ani když se odvoláváte na to, že televizi nesledujete a radio neposloucháte. Stačí mít doma přístroj a automaticky se na vás pohlíží jako na případné uživatele. Dále pak platí, že ačkoli vlastníte vícero televizních přijímačů, koncesionářské poplatky zaplatíte jen jednou a v neměnné výši. Nezáleží ani na počtu osob v domácnosti.

Ani podnikající fyzické osoby se hrazení koncesionářských poplatků rozhodně nevyhnou. Záleží však na tom, jestli přijímače slouží k podpoře podnikání. Třeba restaurace musejí platit za každý přijímač, protože televize či rádio mají podle studií pozitivní vliv na obraty podniku. Právnické osoby automaticky platí za každý přijímač, který vlastní.

Osoby, které koncesionářské poplatky nemusejí trápit

Od pravidelného hrazení koncesionářských poplatků jsou osvobozeny osoby trpící trvalou nebo praktickou slepotou obou očí. Povinnost se nevztahuje ani na lidi s trvalou nebo praktickou hluchotou. V otázkách poplatků se taktéž hledí na pravidelné příjmy domácnosti. Pokud jste v rámci čtvrtletního kalendářního období nevydělali více než součin životního minima a koeficientu 2,15, koncesionářské poplatky se vás netýkají.

Platit pak nemusejí ani školy nebo školky, provozovatelé vysílání ze zákona či zastupitelské úřady České republiky v zahraničí. Jestli nevlastníte žádný přijímač a ani televizní kartu v počítači, pak nemusíte hradit žádné poplatky.

Proč raději neriskovat a začít platit

Mnoho lidí vnímá koncesionářské poplatky jako zbytečný přežitek minulé doby. Proto se jednoho dne rozhodnou, že platit jednoduše nebudou. To je ale samozřejmě chyba, hrozí totiž poměrně vysoké pokuty.

Když se přijde na to, že neplatíte poplatky za žádný ze svých televizních přijímačů, musíte České televizi uhradit všechny platby zpětně a navíc počítat s finanční přirážkou ve výši 10 000 Kč. V případě Českého rozhlasu tomu samozřejmě není jinak. Při několikaletém neplacení musíte uhradit škodu a k tomu ještě pokutu 5 000 Kč. Přirážka se přitom počítá za každý přijímač, u něhož byly splněny podmínky.

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.

50 komentářů

 1. Mira Odpovědět

  Tato informace je silně zavádějící a neúplná, tak ji prosí přepracujte a řiďte se zásadou pravdivě a věcně.

  1. krapotkin Odpovědět

   Proč. Důležité je přece vyhrožování. Na to jsou komouši, které v poplatcích bohatě platíme, nedostižitelní. Když ale řeknou A, měli by řící i B – tedy proč mám sledovat neustále stejné (a už trapné) filmy a seriály. Vždyť do kina jdu taky jen jednou, když se nechám nachytat na blbý film.

 2. JMM Odpovědět

  O.K., ale jak by to bylo s těmi co TV vlastní ,ale „T2“ nebudou/nemohou moci přijímat
  protože stará TV „zatím“ T2 neumí… 😉

 3. Joska Odpovědět

  Jsem zásadně proti placení koncesionářských poplatků za TV.Důvodem pro mě a myslím většinu diváků jsou neobjektivní zprávy „okořeněné“ nekompetentními subjektivními názory rádoby odborníků na tuzemské a mezinárodní dění.Přehršle politicky motivovaných filmů,které v kinech jsou propadáky a další předražené filmy ušité pro hereckou šmíru napojenou na ČT a protivládní politické partaje pro vytrubování nemístných požadavků. ČT pro mě – zprávy o počasí,sportovní výsledky ,zprávy z regionů, cestopisy,vzdělávací pořady,zkrátka pořady ,kde si nemůže žvanit a vnucovat lidem své osobní názory každý koho ČT určí za toho pravého.O neprůhlednosti finančního hospodaření,bylo již zmíněno konkurencí a divák by měl mít možnost nahlédnout na roční hospodaření tohoto molocha ,když je placen z daní občanů a navíc konces. poplatků.

  1. Jirka1or Odpovědět

   O té neobjektivnosti jsem psal v Lupa.cz, jak za sametové revoluce začli dávat zahraniční kapely, aby mladí nešli demonstrovat, ale koukali na telku .
   Nevyšlo to těm v ČT .

   Pak, když kandidoval Babiš, Okamura a Zeman do funkcí, tak je ČT vůbec nepustila do etéru !

   A prý jsou “ Veřejnoprávní Média “ !

   V Lupa.cz mi ti pitomci kvůli tomu zablokovali účet – Padla kosa na kámen !

   Se jdou vysmát !

   Zrušit jim bez pardonu veřejnoprávní poplatky !!!

   Příživníci ČT !

  2. Vladimír Odpovědět

   Naprosto souhlasím. ČT je nevyvážená, neobjektivní a zastává svoji ,,jedinou pravdu,,.
   Otázky V.M., by se správně měli nazývat 3 proti 1. Komentáře většiny redaktorů, jsou za hranicí slušnosti, např. pan Šarapatka….. Financování z veřejných prostředků, je nutné i veřejné kontroly. Doufejme, že nová rada ČT pomůže.

 4. K.N. Odpovědět

  Dobrá, žádná domácnost se této povinnosti nevyhne. Ale jak je to v případě, že v jednom domě žijí dvě generace. Sice každá samostatně a v podstatě se jedná o jednu domácnost. To je otázka, kterou tento článek neřeší a nevysvětluje. Jde o domácnost s více přijímači nebo dva samostatné subjekty? Dík K.

  1. ivo Odpovědět

   Platbě koncesionářských poplatků se vyhnete, ani když se odvoláváte na to, že televizi nesledujete a radio neposloucháte. Snad nevyhnete??? !!!

 5. Pavel Bernášek Odpovědět

  Je mně proti srsti platit koncesionářské poplatky, když si TOP management ČT rozdává miliónové odměny !!!!!

 6. Petr Odpovědět

  A jak je to s TV pres internet.. S prechodem na nový standat dvbt2 moje stara televize nezvlada prijem.. Ted prijmam signal pres internet a platim za to uz jedne firmě.. Musim i nadale neco platit kdyz uz za to vlastně jednou platim???

 7. Aloiz Odpovědět

  Autor článku by měl pro vyváženost uvést že vám musí být dokázáno vlastnictví přijímače. A když uvádí že poplatky budou vymáhány zpětně měl by také uvést že vám musí opět někdo dokázat dobu od které přijímač vlastníte.
  A to že mám doma přijímač ještě neznamená že funguje, že 😏

 8. Lustrant Odpovědět

  Kvůli zuřivé propagandě komunistů jsem rozhlas a televizi zrušil již v t.1970 při nástupu na vojenskou službu. Letos budu slavit 50 let bez dříve komunistické a nyní liberálně fašistické propagandy.

 9. jirka Odpovědět

  je to jenom dalsi absurdni poplatek,tunel do penezenek obycejnych lidi.Skoda jen ze stat dotujeme za sluzbu co on nam kvalitne nezajisti.
  Proc musim platit statu za jeho neschopnost zajistit odpovidajici sluzbu a jeste musime platit satelit,nebo prijem prez internet

 10. Zorro Odpovědět

  Asi takhle, CT je odpad, kdyz tedy mam platit ze zakona, je mi to proti srsti, ale chci aby me penize sli na ty televizni stanice, kde cerpam informace. To je 50 kc nove, 50kc prime, 20 kc tv ockok, 2 kc ceske televizi Decko 2 kc tv barandov atd.

  1. Holobrádek Odpovědět

   Ta si taky odpad…..ostatní TV, Nova Prima a hlavně Barrandov s tím žvanilem Soukupem, to je estráda…. Tak zruš TV a koukej z okna 🙂

 11. Petr Majevský Odpovědět

  Poplatky jsou výmyslem poslanců,aby zbylo více do jejich kapes.Představte si tu hrůzu,kdyby jim snížili odměnu za válení v parlamentu a žraní v levné kantýně o 1000.-Kč!Vždyť by ti chudáčci asi zemřeli hlady spolu se svými rodinami.

 12. m.Kavanová Odpovědět

  proč mě stát nutí kupovat prošlé zboží? Z 90% jsou programy starší 30 let a v mnoha případech – filmy pro pamětníky – i 90 let, z roku 1932 a ještě jsou opakovány 2 dny po sobě.

 13. Cm Odpovědět

  Samozřejmě nemít přijímač a neplatit. 10 let jsem platil ze setrvačnosti a prakticky se nedíval. To málo, co jsem viděl, bylo silně úchylné, na zvracení. Opravdu nechápu, jak něco takového může v dnešní době existovat. Je mi líto každého, kdo platí a dívá se.

 14. Pavel Odpovědět

  Prosím vás a z čeho by taková hvězdná režisérka Olga Sommerová žila? A stovky dalších budižkničemu? Marek Volmer a celá 24?

 15. František Odpovědět

  Poplatky za TV jdou do kapes lidem kteří ovládají ČT jsou to paraziti na naší společnosti už dávno je měli zrušit stačilo by poslední neschválení ročního rozpočtu celá vláda to ví,že je tady něco schnilého ve vedení ČT ale nic pro to nedělá I prezident to několikrát ve svých projevech zmínil

 16. miroslav Odpovědět

  Platíme za příjem TV jsme manželé a náš měsíční důchod obou je 15tis.kč. Když vše v měsíci poplatíme tak nám téměř nic nezbude. I ten poplatek bychom rádi neplatili.Ale bylo nám sděleno na pošt.úřadě ,že nám dají pokutu!!! nevíme jak to řešit. Prosím poradte nám někdo.Díky. M.K.

  1. Miky Odpovědět

   Zašlete čestné prohlášení, že nevlastníte rozhlas ani televizi a nemusíte platit. Ale je potřeba se televize i rádia zbavit.

 17. Jiří Odpovědět

  V článku též chybí, že stačí zaslat čestné prohlášení, že televizor nevlastníte a poplatky púlatit nemusíte. Já tak učinil, televizi nesleduji, tudíž ji doma ani nemám a tak platím pouze rádio a to jen kvůli tomu, že v autě mám autorádio. Plně si vystačím s internetem kde si pustím o co mám zájem a nemusím sledovat neustálé reklamy o které nemám zájem a navíc v té televizi, nic moc výběr. Na nějaké seriály jim z vysoka kašlu a ten nějaký film je pro mě lepší zhlídnout na YuoTube popřípadě na Uložto či někde jinde. Podívám se na to na co mám zrovna náladu.

 18. Míša Odpovědět

  Platim si tv pres net 400 operatorovi.. Nevidim duvod platit jeste poplatky ČT kdyz jejich program nenaladim jak je rok dlouhy. Takze neplatim 🙂

 19. Pavel Odpovědět

  V klidu jsem si šel pustit reklamy a oni mně do toho pustí sem tam nějaký film.A ještě k tomu staré s prošlou lhůtou.

 20. Trachtova Odpovědět

  Tak nevím kdo tady lze Rozhlas mi napsal, že musím platit poplatek, ačkoliv žijí v jedné domácnosti s bývalým manželem a on poplatky platí. Jsme prý 2 domácnosti.
  Kolik asi platí ti z migrace kteří pronajimaji drahé byty, pobírají soc.davky, je jich v bytech několik.

 21. ivo Odpovědět

  Platbě koncesionářských poplatků se vyhnete, ani když se odvoláváte na to, že televizi nesledujete a radio neposloucháte.Snad nevyhnete,ne ??? !!!

 22. ivo Odpovědět

  ,,Platbě koncesionářských poplatků se vyhnete, ani když se odvoláváte na to, že televizi nesledujete a radio neposloucháte“. Snad nevyhnete,ne ??? !!!

 23. Květa Odpovědět

  Klídek lidičky,taky platím rádio i když ho nemám.Ale čekají nás další zdražení za odpady,voda apod.Proč si kazyt den.( teď nevím jestli s tvrdým,nebo měkým) Jinak hezký den…

 24. mirek225 Odpovědět

  Nevidím důvod, proč by se nemohla velmi špatná Česká televize financovat sama, jak to je u jiných televizí na Českém trhu. Pak by se ukázalo, co se s těmi miliardami, které dostávají od občanů, skutečně děje a v které černé díře se ztrácejí…Rak by nemohl naprosto neschopný ředitel Čt Dvořák brát 260 000 kč měsíčně, plus tučné odměny…

 25. Joska Odpovědět

  Co takový případ,kdy sleduji TV kabelem T-mobil a zažádám písemně ,že nechci ČT všechny kanály a nechám si je zablokovat. Technicky realizovatelné a žádný zákon neporuším .Zato ČT mě nezákoně porušuje osobní volbu tv pořadů

 26. Renka Odpovědět

  Jsem zásadně pro zrušení koncesionářských poplatků. Na ČT se nedá dívat. Pořady jsou staré, nekvalitní a tisíckrát se opakují stále dokola. Vybírají filmy pouze z archivu a to nestojí žádné miliony, které rozhazují vesele dál. Když vidím v nabídce programů každou neděli dopoledne opět asi už po 20 let pořad Kalendárium tak je mi už na zvracení. Stokrát kolem dokola to samé. Nulová sledovanost!!! Nebo plesové, finančně určitě velmi náročné, garderoby pí Jílkové v pořadu Máte slovo. Snad konečně nová Rada ČT s tím něco udělá. Proč mají lidé platit ze zákona za něco, co nechtějí sledovat. Nemají na to, koupit si základní potraviny, ale poplatky hradit musí!!!. Taková je do nebe volající skutečnost v této republice s poplatky ČT. Zveřejnit a zavřít předkladatele tohoto zákona, je už nejvyšší čas.

 27. míra Odpovědět

  Brzy bude uzákoněn další zákonný poplatek pro muže !!!! Každý kdo má „přístroj“,musí zaplatit 500kč,protože může znásilňovat !!!

 28. Josef Odpovědět

  vazeni vzdyt je to tak jednoduche to ,ze si tady stězujete je o nicem parlament rozhoduje tak volim strany ktere to zrusi nebo snizi prijem neziskovych or.z 57 miliard na 50 a problem je vyresen

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *