Příliš drahé houby: Za sběr některých hrozí i desetitisícové pokuty

hřiby

Ne vždy je dovoleno sesbírat v lese na co přijdete. To platí i pro sbírání hub v českých lesích, které je skoro národním sportem. Některé houby jsou totiž chráněné. Donést si je až domů by vás proto mohlo přijít i docela draho. Které houby to jsou?

I jedlé houby mohou být chráněné

Abyste mohli dodržovat veškerá pravidla, která naše zákony ukládají, nejspíše byste se museli stát velmi dobrým mykologem. Pokud však sesbíráte houby třeba v chráněné oblasti, říkáte si o malér a houby na smaženici vás mohou vyjít i na několik desítek tisíc korun. Obzvlášť pak jestli máte proutěný košík plný letních lanýžů. Všeobecně ale platí, že chráněných jedlých hub u nás až zas tolik neroste, není tedy důvod si je nezapamatovat, pokud chodíte na houby často.

houba

Foto: Pixabay

Jednou z chráněných hub je i hřib, přesněji řečeno hřib frechtnerův. Poznáte ho na první pohled podle jeho velkého klobouku, který může mít v průměru i 15 cm. Houba je i jemně aromatická a voní příjemně po pomerančích. Dužina jeho klobouku je citrónově žlutá. Takový hřib nelze jen tak přehlédnout. Najdete ho především ve smíšených lesích v jižní části Čech. Právě u chráněných hřibů dochází nejčastěji k záměně za běžné druhy hub.

Pozor na lanýže

Dalším exemplářem chráněné houby jsou letní lanýže, které vás na první pohled upoutají svojí nevšední černou barvou připomínající na povrchu želví krunýř. Povrch je zvrásněný až bradavičnatý. Na rozdíl od hřibů si však lanýž s jinou houbou nespletete. Nic jiného a podobného totiž u nás neroste.

Pokuty nejsou výjimkou

Kriticky ohrožených hub za jejichž sběr hrozí nejvyšší pokuty je u nás téměř třicet druhů. Kromě toho se u nás můžete setkat i s druhy označenými jako silně ohrožené, nebo ohrožené. Je na místě také zmínit, že nejvyšší možná pokuta, tedy 50 000 korun u nás zatím nebyla žádnému houbaři udělena. To však neznamená, že by nepadaly jiné pokuty. Peněžité tresty ve výši okolo 10 000 korun zase tak výjimečné nejsou a to už se vám smaženice opravdu hodně prodraží.

Zdroje informací: https://www.ceskestavby.cz/clanky/pokuty-za-sber-chranenych-druhu-hub-mohou-byt-enormni-ktere-houby-to-jsou-32374.html

https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/houby-pokuta-30000-090728.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.