58 % Čechů se obává chudoby. Okamura nabízí řešení

Okamura Tomio

Podle Tomia Okamury se dle agentury STEM kvůli Fialově drahotě stále obává chudoby či neúměrného snížení své životní úrovně většina Čechů, konkrétně 58 %. Předseda SPD uvádí také další ukazatel, kterým je to, že tři čtvrtiny lidí musí kvůli vysokým cenám energií a pohonných hmot omezovat spotřebu. Konkrétně jde o 78 % Čechů. Podle 81 % lidí se se vláda dostatečně nesnaží zvýšení chudoby zvrátit. Pokles reálné mzdy dle Okamurova tweetu činí 6,7 %. Sám nabízí několik řešení. Hnutí SPD se tedy nejspíše může stát jakýmsi bájným hrdinou, který nás z toho dostane. Nebo ne?   

Řešení Fialovy drahoty podle SPD

Sám Okamura na svém twitterovém účtu zveřejnil několik důležitých akcí, které pomohou k řešení Fialovy drahoty. Podívejme se na jednotlivá sdělení podrobněji.

Zestátnění ČEZU

Samotné zestátnění tady už dříve bylo. Tak nějak těžko říct, zdali si to pan Okamura uvědomuje.Navrhuje, aby se prodávala levná elektřina přímo občanům České republiky. Firmy by měly ceny zastropované u výrobců.

Národní importér plynu

Levný plyn by se podle SPD měl prodávat přímo od producentů, a ne přes německé překupníky. Je otázkou, jak by si toto kdo představoval.

Odstoupení od Green Dealu

Zelený úděl je pochopitelně přitažený za vlasy, a to hodně. Jestliže bychom ale od společného cíle ustoupili, naši evropští partneři by se na nás dívali skrze prsty a žádné velké výhody by z toho nejspíše neplynuly.

Přechodné snížení DPH

Ta by se podle SPD měla snížit u pohonných hmot, energií a také potravin a léků. Snížit by se měly také ceny těchto komodit.

Další neurčitá opatření

Tady už bychom mohli aplikovat spíše jakýsi výčet. Šlo by o:

  • odstoupení od systému emisních povolenek,
  • obnovení národního zpracovatele ropy,
  • zrušení solárních daní,
  • snížení neúčelových výdajů státu,
  • zavedení sektorové daně pro nadnárodní internetové giganty,
  • zajištění potravinové bezpečnosti s podporou zemědělců.

Tak jako tak jsou opatření zajímavá, nicméně zřejmě poněkud populistická. Na to jsme ale v tomto případě zvyklí.

Zdroje info: Autor, Twitter, spd.cz, stem.cz

Tomio Okamura: Náhledové foto David Sedlecký https://commons.wikimedia.org/wiki/File:T_OKAMURA_Praha_2015.JPG

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.