Při sjednání půjčky se dívejte především na RPSN

RPSN

Víte, jaký je zřejmě nejdůležitější ukazatel výhodnosti úvěru? Ano, máte pravdu, jedná se o RPSN. Tato tradiční zkratka označuje roční procentuální sazbu nákladů. Měla by spotřebiteli, tedy žadateli o půjčku, prozradit, jestli je daný úvěr poskytovaný určitou společností výhodný, nebo nikoliv. Jestli se o RPSN chcete dozvědět více, nepřestávejte číst. My se totiž v následujících řádcích jednak zaměříme na to, co vlastně RPSN označuje a jednak na další důležité informace, jež se tohoto ukazatele týkají.

Co udává RPSN?

V první řadě je zapotřebí přímo určit, co vlastně RPSN u bankovní nebo nebankovní půjčky vyjadřuje. Jedná se tedy o podíl udávaný v procentech, který je nucen dlužník uhradit za dobu jednoho roku. Vše souvisí s výší splátek, správou úvěru a jinými souvisejícími záležitostmi, jež jsou s půjčkou spjaté.

Jaký je účel RPSN?

Jestliže chcete porovnat půjčky, rozhodně o jejich výhodnosti nemůže pojednávat pouze samotná úroková míra. RPSN je parametrem, který v sobě ukrývá ještě mnohé jiné důležité platby, které věřitel po dlužníkovi nakonec vyžaduje. O jaké tradiční poplatky se jedná. Nejčastěji pojímá RPSN kupříkladu:

–          akontaci,

–          poplatky za vedení konta,

–          platbu spojenou s uzavřením smlouvy,

–          poplatky spojené s převody finančních prostředků

–          a mnohé další.

Uvádění RPSN je povinné!

Říkáte si, že je pro samotného poskytovatele půjček výhodnější RPSN potenciálním klientům vůbec neukazovat? To si dnes v žádném případě žádná společnost nemůže dovolit. Dokonce i u Zonky půjčky, kdy půjčují lidé dalším lidem, musíte jednoznačně roční procentuální sazbu nákladů znát. Jestliže přesto poskytovatel nedbá tohoto nařízení, pak se dočká toho, že je k úvěru vztažena repo sazba České národní banky. Ta je samozřejmě pro samotného dlužníka mnohem výhodnější a věřitel tratí.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.