Proč si založit stavební spoření

Stavební spoření

Stavební spoření  se v poslední době dostává opět do své populárnější a oblíbenější  fáze. Jeho popularita vzrostla zejména na přelomu století, kdy o tento finanční produkt projevilo zájem až tři miliony klientů. Stavební spoření je především bezpečnou investicí a dává tak lidem jistotu hlavně pevného a nezdaněného výnosu.

Co vlastně je stavební spoření

Abychom si ale mohli říct blíž, proč si pořídit stavební spoření, je dobré si nejdříve malinko vysvětlit fakt, co to vlastně to stavební spoření je. Jde o finanční produkt určitých bank a spořitelen na podporu bydlení. Klient si tak může po určitou dobu na účet ukládat finanční hotovost, která by mu neměla zatížit rodinný rozpočet. Veškeré vklady jsou pojištěny ze zákona, takže nemusíme mít obavu, že bychom o peníze přišli. Ovšem jestli někdo čeká na to, že díky stavebnímu spoření zbohatne, musíme konstatovat, že milionář z něho nebude. Stavební spoření nám může dopomoci k lepšímu, komfortnějšímu bydlení, kdy si můžeme například požádat o půjčku na renovaci bytu nebo můžeme být blíže hypotéce, která nám zaručuje koupi vlastního bydlení. Po dobu několika let si tak můžeme naspořit docela slušnou hromádku peněz, ke které nám každoročně stát přidá určité procento, takže můžeme na tom i trochu vydělat.

Spořit nebo renovovat

Určitě důležitým faktorem je rozhodnutí, zda – li budeme díky stavebnímu spoření jen spořit na horší časy nebo zda budeme chtít za nějakou dobu finance na již zmíněnou rekonstrukci nebo koupi domu. Výnosnější je spoření pro ty, co chtějí pouze spořit a užít si své finance až po uplynulé době, která je sedm let. Ovšem pokud bychom samozřejmě chtěli spořit dál, je doba spoření prakticky neomezená. Pokud ovšem uvažujeme o koupi nemovitosti, bytu nebo chalupy, vyplatí se stavební spoření těm, kteří chtějí díky tomuto finančnímu produktu získat výhodnou hypotéku. Samozřejmě, že i tady je u všech klientů posuzována například bonita a možnost splácení. Pokud chceme rekonstruovat, můžeme požádat svou banku nebo spořitelnu o úvěr, který nám pomůže pokrýt veškeré náklady spojené právě s rekonstrukcí. U takového úvěru musíme podotknout, že finance nemůžeme použít na jiné účely, než je právě již zmíněná rekonstrukce.

Výběr správného poskytovatele stavebního spoření

V současné době máme již několik finančních institucí, které nám spolehlivě poskytnou všechny možnosti a informace o stavebním spoření.

Například stavební spoření Buřinka, kterou nabízí Česká spořitelna, nabízí vysoké zhodnocení vložených finančních prostředků a to pro všechny věkové kategorie a dokonce až 800000 korun bez zástavy nemovitosti. Pokud stále ještě váháme, zda si stavební spoření vůbec pořídit nebo s jakou finanční institucí

smlouvu podepíšeme, můžeme si vyhledat srovnávač stavebního spoření, kde se nám shrnou nejdůležitější informace a fakta, která jsou pro srovnání stavebního spoření velmi důležitá. Podmínky stavebního spoření Buřinka jsou v současné době nejvýhodnější za poslední léta. Navíc si všichni klienti asi začali uvědomovat, že stavební spoření je jednou z nejlepších možností, jak získat vlastní střechu nad hlavou.

Je stavební spoření ještě výhodné?

Určitě ano. Jak už bylo řečeno na začátku, tento finanční produkt ve formě spoření byl velmi populární před 20 lety a to i ve formě spoření pro naše ratolesti. Pak se na nějakou dobu stavební spoření trošku utlumilo a to zejména proto, že se tak trochu vytratila konkurence a  vytratily se také velmi zajímavé úroky. Také se v té době mnohým zdálo, že tak jak překotně stavební spoření vzniklo, tak také skončí. Ovšem přišel nečekaný vzestup a znovu na nás vykouklo v současné době s ještě lepšími podmínkami pro všechny. Stavební spoření se tak opět stalo skvělou a výhodnou volbou.

Mezi největší výhody stavebního spoření zejména patří stále štědrá státní podpora, kterou každý klient dostane po ročním zúčtování. Je sice pravda, že v prvních etapách byla tato státní podpora daleko vyšší, ale i tak dnes patří stále k těm nejlepším výhodám spoření vůbec. No kdo nám dá až dva tisíce korun za rok?

Proč si tedy pořídit stavební spoření

Na konci každého roku se vesměs všechny stavební spořitelny spíše předhánějí v tom, nabídnout svým klientům co možná nejlepší podmínky a velmi zajímavé akční nabídky. Proč bychom ho tedy nemohli využít v náš prospěch. Můžeme si pak vybrat, zda si opravdu koupíme vlastní byt a nebudeme tak muset trávit čas se spolubydlícím v pronajatém bytě nebo si prostě budeme po nějaký ten čas spořit a po skončení doby trvání spoření se můžeme rozhodnout, co s penězi uděláme. Záleží jen na nás.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.