Platy politiků se zřejmě zvednou o 20 %. Kolik tedy budou brát a zaslouží si to?

Zvýšení mzdy

Od nového roku by mělo dojít k navýšení platu politiků. Aktuálně se v poslanecké sněmovně rozhořely diskuze týkající se právě tohoto tématu a veřejnost na tuto skutečnost samozřejmě reaguje. Nehledě na to, že se do všeho ještě navíc zapojil prezident Miloš Zeman. My se ovšem nebudeme až tolik zabývat těmito názory, necháme si je na konec článku. Spíše se zaměříme na to, proč by vlastně mělo dojít k onomu avizovanému zvýšení platů a jaké by byly konkrétní finanční částky.

Za vším stojí vládní novela

Podle vládní novely, jež by měla přijít na přetřes, by se měly platy ústavních činitelů zastavit na hodnotě 2,5 násobku průměrného platu v nepodnikatelském sektoru. Dle zákona, jenž aktuálně platí, by mělo dojít ke skokovému zvýšení na 2,75 násobku. Došlo by tedy konkrétně ke vzrůstu platu politiků o 20 %, což už je vcelku solidní suma u každého z nich.

Kolik to tedy dělá?

Mnohem konkrétněji hovoří čísla. Když budou poslanci váhat a dojde k onomu zvýšení na 2,75 násobku, polepší si o celých 14 700. Jejich plat bude tedy činit 90 600 korun. V případě rychlého projednání novely by získali pouze 6 500 korun navíc. U ministrů a místopředsedů se bavíme o částkách 28 100, respektive 12 400 korun. Předsedové komor parlamentu si přijdou na 39 700, či 17 600 korun navíc. Zvýšení platu by se týkalo i prezidenta. Tomu by se zvedl plat na 302 000 korun za měsíc. Pokud by prošla novela, jednalo by se o 274 500 korun. Jen připomínáme, že tento plat se nemusí danit a prezident neodvádí zdravotní ani sociální pojištění.

Jak to tedy vypadá?

Poměrně zajímavě. Prezident označil jednání poslanců, kteří chtějí plat zvýšit, za drzost. Poslanec Pávek naopak hovořil o tom, že i každé mimino chce více mléka. Naopak Tomio Okamura je pro tříleté zmrazení platů ústavních činitelů. Těžko říct, kde je pravda… Možná má někdo dost, jiný zase málo a další potřebuje populistická gesta. Třeba je tomu ale úplně jinak…

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.