Při investování pomůže znalost pokeru stejně jako studium ekonomie, říkají experti

Peníze

Jedna disciplína je základním pilířem globální ekonomiky a její vliv je zásadní ve všech společnostech na planetě, často zasahuje do života a každodenního života většiny lidí, druhá je, zdánlivě jen karetní hra. Při bližším zkoumání se však rychle ukáže, že investování a poker mají mnoho společného, a konkrétně, že vlastnosti a dovednosti potřebné k úspěchu v jednom jsou totožné s těmi, které jsou potřebné k dosažení úspěchu v druhém.

HraníFoto: Unsplash

Mnoho profesionálních hráčů pokeru se stalo profesionály v byznysu a mnoho byznysmenů hraje poker i ve svém volném čase, populární jsou zejména online pokerové platformy, které umožňují zahrát si poker v reálném čase se skutečnými soupeři prakticky z jakéhokoliv místa na světě. Tím, že se tomuto koníčku věnuje celá řada byznysmenů, se ukazuje, že pro byznys i pro poker jsou potřebné shodné charakterové vlastnosti a psychologické předpoklady. V rámci ekonomie a managementu se dokonce v posledních letech etablovala samostatná vědecká disciplína, psychologie podnikání. Ta se zabývá tím, jak namísto aplikace ekonomických pouček upravit podmínky a přístup zaměstnanců ve firmě tak, aby dosahovala lepších výsledků. K jejím nejznámějším představitelům patří Hugo Munsterberg, May Shankar nebo Sebastian HuberSebastian Huber působící na mnoha evropských univerzitách, který je známý také díky své obdivuhodné kariéře profesionálního hráče pokeru.

Podobná strategie

Jaké jsou však jejich podobnosti? Tou nejdůležitější je především to, že v obou případech jde o analýzu situace a snahu vytěžit z ní co nejvíce. Při investování musíte sledovat trhy, znát další pravděpodobné pohyby trhů podle zpráv a umět předvídat možné výkyvy tím, že víte, co prodat a co koupit, abyste dosáhli zisku.

V pokeru jde o to, abyste uměli analyzovat své karty a jejich pravděpodobnost úspěchu, ale také o to, abyste dokázali číst hru a chování soupeřů a snažili se odhadnout, co mají, abyste pak mohli jednat co nejvýhodněji, složit karty nebo zvýšit sázku s cílem nakonec vyhrát hru.

Dalo by se tedy říci, že finanční trhy jsou jako karty v pokeru, že další výkyvy na akciovém trhu jsou dalšími sázkami soupeřů a že prodej nebo nákup akcií je jako složení nebo zvýšení v pokeru. Ačkoli se tedy prostředí liší, způsob práce a strategie úspěchu jsou víceméně stejné.

Ovládání emocí

Další důležitou podobností je, že v obou případech si musíte být velmi dobře vědomi rizika a vždy zachovat chladnou hlavuzachovat chladnou hlavu. Například na akciovém trhu se někdy pohybují velké částky peněz a každá chyba může nepozorného obchodníka přijít draho. Proto je důležité nepropadat panice v případě drastického poklesu ceny, ale také se nenechat unést v opačném případě a vždy zůstat soustředěný a klidný. Totéž platí i pro poker.

Každá sázka zde může ohrozit váš stack žetonů, takže musíte pečlivě zvážit rizika, než dorovnáte velký blaf nebo půjdete all-in s překonatelnou hrou. Opět platí, že byste si neměli zoufat nad velkou prohrou, ani byste se neměli považovat za vítěze po velké výhře. Klíčem k této mentální a strategické hře je chladnokrevnost a soustředěnost.

Peníze jako hnací motor

Je tedy zřejmé, že tyto dvě činnosti mají zvláštní vztah k penězům. Na akciovém trhu se k nákupu a prodeji akcií používají skutečné peníze, což má dopad na globální ekonomiku.

V pokeru, kde je dokonce možné hrát o hrací peníze, je tato vazba méně silná, i když většina hráčů stále dává přednost hře o skutečné peníze kvůli vzrušení. Nicméně i když obchodníky jejich práce baví, jejich cílem je stále vydělat peníze, zatímco v pokeru, i když jde o peníze, jde ve většině případů o malé částky a hlavním cílem je pobavit se a vyzvat mozek.

Peníze

Foto: Pixnio

Nakonec jde toto spojení mezi burzou a pokerem tak daleko, že některé společnosti, jako například Susquehanna International Group ve Filadelfii, nabízejí svým zaměstnancům pokerové školení a žádají je, aby si alespoň jednou týdně zahráli a zapracovali na svých reflexech, tj. jednak na disciplíně a ovládání emocí, ale také na správném čtení hry a chování soupeřů. A to je patrně nejnovější nezvratný důkaz, či spíše doklad, toho, že byznys a poker spolu nepopiratelně souvisejí.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.