Prezident vyzývá k zmrazení platů politiků, Kalousek je naposledy snižoval

Petr Pavel

Vše začalo podpisem kontroverzního zákona, který snižuje míru valorizace důchodů. Prezident Petr Pavel tento zákon přes své některé námitky podepsal, vyzval ale, že by jej měl přezkoumat ústavní soud. Ve stejném vystoupení pak vyzval vládu, aby zvážila zmrazení platů politiků. Ty se mají zvyšovat.

Není možné snížit růst důchodů a zachovat růst platů politiků

Prezident ve svém vystoupení zdůraznil, že je přesvědčený, že v této ekonomické a společenské situace není možné zároveň snížit valorizace starobních i dalších důchodů na straně jedné, a ponechat plné zvýšení platů ústavních činitelů na straně druhé. Prezident Pavel tak pro mnohé možné dosti aktivně vyzval vládu, aby s tímto stavem něco udělala. Tedy aby přinejmenším snížila růst jejich platů. Dle prezidenta se na úsporách mají podílet všichni. Zmrazení platů politiků na pět let navrhovalo hnutí ANO. Ve Sněmovně k tomu chtělo pořádat mimořádnou schůzi komory. Pětikoalice však svolání schůze odmítlo s tím, že připraví své vlastní řešení.

Kolik politici mají pobírat?

Dobré je si uvědomit, že platy ústavních činitelů byly po tři roky zmrazeny. Nyní tato úprava vypršela a od roku 2023 se platy opět zvedly. Díky vysoké inflaci se jim letos platy zvýšily o více jak 10 %. Od ledna 2023 totiž platy ústavních činitelů rostly o 12,7 %. Řadovému poslanci to tak přineslo o 11 600 Kč měsíčně navíc. Poslanec nyní tedy pobírá přes 102 tisíc korun měsíčně a nutno dodat, že jde o základní plat bez příplatků za funkce a bez náhrad.

Kalousek naposledy snižoval platy politiků

Nejpravděpodobnější variantou nyní je, že po apelu prezidenta vládní koalice sáhne k nějakému opatření, které sníží růst platů politiků. Nejspíše půjde opravdu o snížení tempa růstu nebo zmrazení. O snížení se nejspíše mluvit nedá. Naposledy toto udělal ministr financí v Topolánkově a Nečasově vládě Miroslav Kalousek (TOP 09). Ten svým návrhem v krizových rocích dokonce zapříčinil výrazné snížení platů poslanců a dalších politiků. Nyní nejspíše taková varianta na stole není.

Zdroj: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2339280, https://www.novinky.cz/clanek/domaci-neni-mozne-snizovat-rust-duchodu-a-nechat-rust-platy-politiku-sepsul-pavel-koalici-40425936, https://www.novinky.cz/clanek/domaci-neni-mozne-snizovat-rust-duchodu-a-nechat-rust-platy-politiku-sepsul-pavel-koalici-40425936, https://zivotvcesku.cz/narust-platu-politiku-nepopularni-opatreni-se-haji-daleko-lepe-kdyz-zacnete-u-sebe-rika-miroslav-kalousek/

Náhledové foto: Kancelář prezidenta republiky