Přesčasy – otázky a odpovědi

Práce 1

Přesčasy v práci nemá nikdo rád. Až na malé množství workoholiků a možná právě vašeho šéfa. Co na ně však říká zákoník práce. Vybrali jsme asi nejčastější dotazy na pracovní právo ohledně přesčasů. Zodpovíme a poradíme, jak se musíte k přesčasům stavět, kdy je po vás může šéf vyžadovat a jaké ohodnocení si za takto odpracované hodiny v práci zasloužíte.

Můžou mi přesčas nařídit?

Ano, je to možné. Případů, kdy takto může zaměstnavatel učinit, však není mnoho. Musí jít o výjimečný stav a musí šéfa tížit vážné provozní důvody. Výhodou pro něj však je právo neoznamovat vám požadované přesčasy předem. Nemusí to. Zákon vychází z toho, že závažné provozní problémy mohou nastat kdykoli a nahodile. Zákoník však omezuje přesčasy o svátcích a víkendech. Pokud po vás šéf chce nástup v sobotu do práce, musí jít o takzvané nutné práce – například inventura či něco podobného. Práce přesčas však nesmí týdně překročit 8 hodin. Za kalendářní rok to pak nesmí být více jak 150 hodin. Samozřejmě, že se však nezapočítávají ty přesčasy, za které si poté vyberete náhradní volno. Těm, kdož mají sjednáno například jen 30 hodin týdně, rodičům, těhotným ženám nebo mladistvým, nesmí zaměstnavatel nařizovat přesčasy vůbec.

Jak je to s proplacením přesčasů?

Za každý takový přesčas pak máte nárok na příplatky. Vedle běžné mzdy dostáváte i 25% vaší průměrné mzdy za každou hodinu navíc. Dalších 10% se přidává, je-li takový přesčas odpracován v noci nebo o víkendu. No a přesčasy o svátcích? Ty znamenají dalších 100% navíc. Musíte si však uvědomit, že vše může ovlivnit pracovní smlouva. Pokud například máte smluvený větší rozsah práce přesčas nebo máte dohodu o zohlednění přesčasů ve standardní mzdě, příplatek nedostanete. I v takových případech však stále platí maximum 150 hodin za kalendářní rok navíc. Kromě příplatků si můžete užít po přesčasech i náhradní volno. Obecně platí, že za každou hodinu přesčasu máte nárok na 1 hodinu náhradního volna. V takovém případě budete mít standardně proplacený přesčas, ovšem bez 25% příplatku.

Mohu dobrovolně dělat přesčasy?

Dost však již bylo situací, kdy vám šéf nařídí přesčas. Existuje i možnost, že chceme my sami dělat onu práci navíc? Ano, s výjimkou těhotných žen a mladistvých můžete o přesčasy zažádat. Dle zákoníku práce opět však nesmí dohodnutý přesčas trvat déle jak 8 hodin týdně (během po sobě jdoucích 26 dnů). Roční maximum přesčasů pak dělá 416 hodin. Z toho 266 hodin mohou být dobrovolné a 150 nařízené.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.