Pravidla doručení balíčku před Vánocemi

Přípravy na nadcházející Vánoce jsou v plném proudu a kromě tradičního zdobení obytných prostor lidé ještě stále ve velkém počtu nakupují originální dárky pro své nejbližší. Jelikož nákupní střediska v tomto hektickém období praskají ve švech a ty nejlepší kousky v sortimentu jednotlivých obchodů rychle docházejí, rozhodne se poměrně velké procento populace nakupovat přes internet, což je z hlediska pohodlí a organizace času naprosto nejlepším řešením. Jak dlouho vlastně trvá vypravit zboží k zákazníkovi? Lze změnit termín doručení? A můžeme si objednávku nějak pojistit? Na všechny otázky se záhy dozvíte odpovědi.

V jakém časovém horizontu dorazí balíček k zákazníkovi

Doručovací lhůta se samozřejmě liší v závislosti na zvoleném dopravci, v průměru se však jedná o rozmezí jednoho až tří pracovních dnů. Záleží také na tom, na jaké trase balík putuje. Obvykle však hovoříme o pouti typu odesílatel – lokální sklad – hlavní sklad – lokální sklad v blízkosti zákazníkova bydliště – příjemce, která vícero dní nevyžaduje. Jiná situace nastává ve chvíli, kdy vybrané zboží není momentálně skladem. To se pak doručovací doba může výrazně prodloužit, o čemž vás dodavatel dopředu informuje.

Zákazník si může pojistit doručení balíčku

Znovu pro začátek opakujeme, že záleží na konkrétním typu dopravce, nicméně balíček pojistit lze, a to proti ztrátě či poškození. Existují hned dva typy pojištění:

  • zákonem stanovené CMR poskytované dopravcem
  • připojištění na plnou hodnotu (pokud zboží na připojištěno není, může dojít ke komplikacím při plnění částky)

Co se vlastně skrývá pod zkratkou CMR? Convention Marchandise Routière je mezinárodní úmluvou uzavřenou 19. května 1956 ve švýcarské Ženevě. Pojednává o přepravní smlouvě v celosvětové dopravě.

Zásilky nižších hodnot jsou dnes připojišťovány zcela automaticky. Doplňkové pojištění se vyplatí sjednat v případě křehkého či cenného zboží, které je mnohem náchylnější k poškození. Do této skupiny spadá zejména elektronika a částka investovaná do připojištění není s ohledem na případné škody nijak závratně vysoká.

Zákazník může změnit termín doručení

Přepravní společnost vás předem informuje o předpokládaném termínu doručení zásilky a může se stát, že vám den nebo hodina nebudou vyhovovat. Pak ovšem není nic jednoduššího, než termín změnit v interním systému přepravce, který naleznete na příslušných internetových stránkách.

Konkrétně v případě České pošty si můžete vybrat hned ze tří časových pásem pro doručení:

  • od 8 do 14 hodin
  • od 13 do 19 hodin
  • od 18 do 21 hodin

Poslední časové pásmo, tedy možnost večerního doručení, funguje ryze na přání zákazníka a je dále zpoplatněno částkou 25 Kč. Časová pásma jsou postupně zaváděna ve všech krajských městech České republiky a v současné době je mohou využívat zákazníci nacházející se v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, Plzni, Pardubicích, Ústí nad Labem, Zlíně, Liberci, Českých Budějovicích a Hradci Králové.

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.