amazon

Kolik si vydělají u Amazonu? Mzdy se opět zvýšily

Navyšování mezd je jedním z nejzaručenějších způsobů, jak si firma může udržet své zaměstnance. To si uvědomuje i společnost Amazon, která se proti hrozící předvánoční stávce rozhodla bránit zvýšením platů, a to až o deset procent. V současné době si tak zaměstnanci Amazonu v Dobrovízi u Prahy mohou vydělat až 175 korun za hodinu. A ano – mluvíme o řadových zaměstnancích.

Plat začíná na 160 korunách za hodinu

Právě toto logistické centrum v Dobrovízi se může pochlubit nástupním platem 160 korun za hodinu, a to na základních zaměstnaneckých pozicích. Stejné ocenění mohou dostat také sezónní zaměstnanci. To, jestli si zaměstnanec vydělá 160 nebo 175 korun na hodinu, bude záležet na tom, jak dlouho u společnosti pracuje. Nutno podotknout, že se bavíme o čisté mzdě, hrubá mzda vychází na 205 až 225 korun na hodinu.

Neexistuje souvislost mezi zvýšením mezd a stávkou

Společnost Amazon tvrdí, že takové zvyšování mezd je výsledkem roční revize mezd, která má zajistit konkurenceschopné odměňování. Jedním dechem dodává, že s hrozící předvánoční stávkou to nemá co dělat. Každý rok, po skončení druhého čtvrtletí provádí společnost Amazon výzkum mezd, zjišťuje, kolik si vydělají pracovníci na obdobných pozicích v okolních společnostech. A na základě toho upraví mzdy u svých zaměstnanců.

Snaha o podepsání kolektivní smlouvy

Odborová organizace se snažila zajistit smlouvu mezi vedením Amazonu a zaměstnanci. Trvala na dvou věcech, které se společnost rozhodla nezaručit: pravidelné zvyšování mezd a 13. plat. Tato dvě kritéria však uzavřena nebyla a kolektivní smlouva v nejbližší době podepsána ani nebude. Zda tato situace skutečně vyústí ve stávku není jisté, protože chybí zejména podpora ze strany zaměstnanců.

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.

6 komentářů

 1. mašek Odpovědět

  navyšování mezd je jednou z nejzaručenější způsobú jak si udržet zaměstnance ha ha tak u českých firem tedy u většiny je to naopak je jim ůplně jedno jestli zaměstnanci odejdou vždy na nějakou dobu někdo přijde

 2. kaktus Odpovědět

  LOL, to platilo tak před 6ti lety, tehdy jsme dali inzerát a životopisů přišlo tak 200…teď dáme inzerát, životopisy přijdou tři čtyři a z nich je oříšek vůbec vybrat nejmenšího dementa 😀

 3. Veronika Odpovědět

  Docela mě zajímá, z jakého zaručeného zdroje jste čerpala? Protože to jsou nesmysly. Čistá mzda, kterou uvádíte, je v Amazonu ve skutečnosti nástupní mzda v hrubém.

 4. Vencl Odpovědět

  Jestli přijde ona krize, jak všichni melou, tak bude zase Amazon propouštět, jako vždy. To už tady přeci bylo.

 5. Mic Odpovědět

  165-175 je v hrubém. Přečíst si článek moje bývalá paní, tak bude chtít zvýšit výživné, díky redaktorce, která spíchla článek na koleni.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *