Jde odvolat vlastní výpověď

Zaměstnání

Pokud jste podal výpověď z práce, ale poté ji chcete vzít zpět, není to úplně lehké. Je dobré tedy přemýšlet nad tím, než takové jednání učiníte. Dnes se podíváme na možná řešení, pokud chcete i nadále v práci pokračovat. V každé situaci bude ono řešení trochu jiné. Pojďme si je představit.

Když chcete zůstat natrvalo

Pokud jste si rozmyslel onu výpověď a chcete i nadále zůstat v práci natrvalo, nejlepší asi bude následující řešení. Nejprve je však důležité si uvědomit, že výpověď je jednostranné právní jednání. Když jste ho tedy učinili, má se za to, že ji již nechcete odvolat. Proto zákoník práce s odvoláním vlastní výpovědi spojuje i souhlas druhé strany. V praxi to tedy bude znamenat, že pokud si rozmyslíte svou výpověď, musí s jejím odvoláním souhlasit i váš zaměstnavatel. Souhlasí-li, nejlepší cestou, jak vše smluvně ošetřit je uzavřít společnou dohodu, ve které bude písemně zachyceno jak dovolání výpovědi, tak souhlas zaměstnavatele.

Chcete zůstat jen na chvíli

Může se však také stát, že chcete odvolat svou výpověď, avšak zůstat v práci chcete jen na omezenou dobu a poté stejně odejít. Pokud to tedy zaměstnavateli a vám jako zaměstnanci opět vyhovuje a oba se na tom dohodnete, je asi nejlepším způsobem, jak takto učinit dohodu o prodloužení výpovědní doby a nastavit její konec tak, aby všem vyhovoval. Samozřejmě opět písemně, jelikož právě takovou formu zákoník práce vyžaduje.

Výpověď a poté smlouva na dobu určitou

Nebo je zde ještě další možnost. De facto změnit pracovní poměr na dobu neurčitou na ten s dobou určitou. Vyberete-li si tuto variantu a zaměstnavatel souhlasí s ní i s vaším zpětvzetím výpovědi, lze pak vlastně ujednat dobu určitou, po kterou ještě budete práci vykonávat. Máte-li již poměr na dobu určitou, pak dohodou jen změníte její trvání.

 

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.