Povolit, nebo zakázat? Svět internetových diskuzí

Feedback

Listujete až pod články a díváte se do internetových diskuzí? Většinou bude zřejmě vaše odpověď kladná. Spousta lidí se na diskuze dívá a nepřispívá do nich. Mnohdy se nad některými názory čtenářů pouze pozastaví. Měly by diskuze pod články být, nebo nikoliv? Některé známé velké portály, jako jsou třeba Aktuálně.cz a jiné, diskuze čtenářům neumožňují. Mají na to právo? Měly by diskuze pod články být? Na obě a některé další otázky se pokusíme odpovědět v tomto článku.

Anonymita dává lidem křídla

Bohužel. V internetových diskuzích často vystupují lidé od různými fake profily. Proč? Protože se sami mnohdy bojí vyjádřit. Mají zkrátka strach, že by je někdo urážel nebo by byli na očích. Je to smutné, protože pod rouškou anonymity je každý hrdinou.

Kdo je za příspěvky odpovědný?

Zákon hovoří tak, že primární odpovědnost je na bedrech uživatelů, nicméně částečná i na provozovatelích portálů. Pokud právě provozovatel ví o nezákonném jednání uživatelů, musí jednat jinak je za něj zodpovědný také. Uhlídat diskuze na vlastním portálu je při vysoké čtenosti textů někdy hodně obtížné. Především vulgární anonymy jsou zbytečné. Přesto se ale tací uživatelé najdou a pak si stěžují na cenzuru.

Svoboda slova

Tolik diskutovaná… Vězte, že neexistuje zákon, který by přikazoval provozovatelům webů, aby museli mít pod články diskuzi. Je jen na nich samotných, zdali ji umožní, nebo nikoliv. Provozovatel se zkrátka může svobodně rozhodnout. Je jasné, že čtenáři otevření diskuze ocení. Jednak totiž může jít o věcnou kritiku a jednak také třeba dojde k doplnění textu. Přítomnost diskuze poukazuje na to, že provozovatel dokáže ctít názorovou pluralitu a nehrabe si jen na vlastním písečku. Přesto má právo cokoli z diskuze vymazat. Proč by ostatně měl na svém portálu trpět vulgarity a osočování ostatních?

 

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.