Pojištění proti neschopnosti splácet pod drobnohledem

Toto pojištění využívají osoby, které si vzali bankovní úvěr – zejména hypotéku. Pojistit se tak může každý, kdo nechce svou rodinu nechat při splácení na holičkách v případě svého úmrtí nebo trvalé invalidity. Dnes už se nejedná o novinku – toto pojištění je v nabídkách snad všech bank, které poskytují větší půjčky. Jaké jsou základní podmínky tohoto pojištění?

Vyšší splátky – nižší úrok

Banka vás nemůže donutit toto pojištění uzavřít. Většinou ale díky němu dosáhnete na mnohem atraktivnější úrokovou sazbu. Pravdou ale je, že celkové náklady na váš úvěr se zvýší. Klient ale může mít dobrý pocit, že v případě, že přestane být schopen vydělávat peníze pro svou rodinu z důvodů uvedených níže, bude jeho úvěr splácen i nadále. Problémem ale může být to, že se jedná o smlouvu, kterou mezi sebou uzavírá banka a pojišťovna, nikoli samotný klient.

Proti čemu se můžete pojistit?

Pojištění neschopnosti splácet se vztahuje v základní verzi na úmrtí, invaliditu třetího stupně a pracovní neschopnost od 30. do 60. dne. Existuje ale i rozšířená verze, která navíc kryje také riziko ztráty zaměstnání. Netřeba zmiňovat, že tato rozšířená verze je ještě o něco dražší. Je důležité zaměřit se na to, jak dlouho bude pojišťovna platit splátky hypotečního úvěru v případě, že nastane pojistná událost. Tato doba se totiž může lišit. Obvykle se pohybuje kolem dvanácti měsíců.

Cena pojištění proti neschopnosti splácet

Ať už vás nabídka tohoto pojištění zaujala nebo ne, možná jste zvědavi na její cenu. T se odvíjí od měsíční splátky – u základní verze pojištění činí asi 5 až 7 % z celkové měsíční hypoteční splátky, u té rozšířené pak 7 až 9 %. To může vaši hypotéku prodražit o stokoruny měsíčně a v celkovém důsledku může činit okolo 80 tisíc korun (při hypotéce 2 miliony korun s úrokem 2,49 % a dobou splácení 25 let).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *