Platba důchodového pojištění u OSVČ

Každý živnostník, tedy OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná), má povinnost platit zálohy na pojistné. Zálohy jsou splatné vždy od 1. do posledního dne kalendářního měsíce, za který se záloha platí. To znamená, že platíte-li zálohu na pojistné za leden 2019 musíte zálohu zaplatit v termínu od 1. do 31.1.2019, zálohy za únor jsou splatné v termínu od 1. do 28.2.2019 atd.

Zálohy a vedlejší samostatná výdělečná činnost

Pokud ale provozujete živnost jako vedlejší výdělečnou činnost, pak máte povinnost platit zálohy pouze v případě, že:

 • Váš daňový základ v rámci kalendářního roku dosáhl výše zakládající povinnou účast na důchodovém pojištění. Pro rok 2019 je tato výše stanovena ve výši 78 476 Kč.
 • Jste podali přihlášku k účasti na důchodovém pojištění. Povinnost platit zálohy vzniká od kalendářního měsíce, ve kterém se k účasti přihlásila, a trvá až do prosince kalendářního roku, na který se OSVČ přihlásila k účasti na pojištění.

Osvobození od placení záloh na pojistné

Zálohy na pojistné nemusí naopak platit osoby, které:

 • Měly v daném kalendářním měsíci nárok na výplatu nemocenské, peněžitou pomoc v mateřství nebo ošetřovného z nemocenského pojištění OSVČ. Pokud tento nárok netrval celý kalendářní měsíc, ale po celou dobu výkonu činnosti trval nárok na nemocenské nebo PPM, pak opět platí, že neexistuje povinnost platit zálohy na pojistné.
 • Ze zaměstnání od jednoho nebo více zaměstnavatelů dosáhly maximálního vyměřovacího základu a doložili toto příslušné OSSZ, a to až do kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, ve kterém byl nebo měl být podán přehled o příjmech a výdajích za kalendářní rok, který následuje po kalendářním roce, v němž OSVČ tohoto maximálního vyměřovacího základu dosáhla.

3 komentáře

 1. edita.turkova@seznam.cz'Edita Sedláčková Odpovědět

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat: pokud chci zůstat v domácnosti a zároveň mít tzv. odpracované roky- jakou částku musím měsíčně platit? (Nemám již v péči malé děti). A jak je to se zdravotním pojištěním v tomto případě? Momentálně jsem na pracovním úřadě a je tudíž placeno. Bylo by placeno dál, nebo bych si i toto musela platit sama.
  Děkuji za odpověď.

 2. venusedanuse@seznam.cz'Danuše Sembolová Odpovědět

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda musím mít odpracováno 35 led do důchodu. Jsem invalidní důchodkyně 2 stupeň invalidity a je mi 57 let.

  Děkuji

 3. JanaFujanova@seznam.cz'Jana Fujanova Odpovědět

  Dobry den je mi 58 let do duchodu bych mela jit v roce 2022 v 61letech ,mam 4deti -Musim mit odpracovano 35 let pocita se do toho materska i pracovni urad ,to vse od 18 let? Dekuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *