Podpis dokumentu

Kdy odevzdat přehledy na zdravotní a sociální?

Daňové přiznání již svůj deadline mělo. 1. 4. 2019. Dnes se však budeme bavit o podobné povinnosti. Většina živnostníků a malých podnikatelů totiž musí ještě vyplnit přehled o příjmech a výdajích. Ten se pak odevzdává na České správě sociálního zabezpečení a ve zdravotní pojišťovně.

Zdravotní pojištění

Formulář pro tuto instituce musíte odevzdat maximálně do měsíce ode dne, kdy je poslední den pro podání vašeho daňového přiznání. V tomto případě tedy do 2. května. Pokud vám však povinnost odevzdat přiznání k dani nevznikla, musíte tento přehled odevzdat nejpozději do 8. dubna 2019. Existují však případy, a není jich málo, kdy daňová přiznání svým klientům řeší daňový poradce. V takovém případě se termín odevzdání přehledu o příjmech posune až na první srpnový den. Do 2. května však musíte informovat pojišťovnu.

Sociální pojištění

Přehled o příjmech musíte správě sociálního zabezpečení odevzdat do 2. května. Aspoň tedy, pokud si daňové přiznání děláte sami. Nevznikla-li vám povinnost přiznávat se k dani z příjmů, učinit tak musíte do 31. července 2019. No a pokud takovou povinnost sice máte, ale delegujete ji na základě plné moci na daňového poradce, odevzdáte přehled do 1. srpna s tím, že musíte informovat správu sociálního zabezpečení do 2. května.

Tiskopisy

Jak jsme již uvedli, jde o přehledy o příjmech za minulý kalendářní rok. Ten potřebuje jak Česká správa sociálního zabezpečení, tak vaše zdravotní pojišťovna. Každá instituce má svůj tiskopis k tomuto formuláři, na který musíte data o příjmech nanést. OSVČ naleznou tiskopis k ČSSZ na jejich webových stránkách. Tiskopis k vaší zdravotní pojišťovně naleznete nejčastěji na jejich webových stránkách, přičemž každá bude mít svůj, jiný. Musíte tedy najít a použít přesně ten, který je určen pro vaši zdravotní pojišťovnu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *