Podvodníci na sociálních sítích zkoušejí opět starý trik jak okrást důvěřivce

Jsou to právě 4 roky, co podvodníci zkoušeli na sociálních sítích zajímavý trik, díky kterému dokázali vylákat z důvěřivých lidí nemalé finanční prostředky. Nic naplat, i u nás se najde spousta lidí, kteří prostě a jednoduše vidí výhru nebo nějaké vyšší cenové zvýhodnění a automaticky dané informaci věří. Tím pádem samozřejmě nakonec přicházejí o peníze, jež z nich kybernetičtí zloději dokážou vylákat. O jaký trik se tedy jedná?

Poukaz na 500 korun do Penny Marketu

Nakupujete v Penny Marketu? Ať už ano, nebo ne, stejně se 500 korun hodí. Podvodníci právě na tuto částku a další hodnotné ceny lákají v soutěži. Na úvod vám blahopřejí, že jste to právě vy, kdo se může stát oním šťastlivcem. Mezi lákavými cenami jsou iPady, dárkové poukazy a spousta dalšího sortimentu. Lavina těchto zpráv se začala šířit přes sociální sítě, a to zejména Facebook. Zprávy najdete ale i na WhatsAppu.

Sdílení a uvedení telefonního čísla

Chcete mít šanci získat tyt dárky? Jasně, tak musíte nabídku sdílet! Přesně takto mají podvodníci promyšlen základ své lsti. V dalších krocích budete pochopitelně postupně vyzváni, abyste do formuláře zadali své telefonní číslo. Samozřejmě by mělo být uvedeno proto, ať vás mohou organizátoři kontaktovat, což ale nikdy neudělají. V tomto kroku ovšem souhlasíte také se zasíláním poměrně solidně zpoplatněných SMS zpráv. Jedna vyjde na 99 korun, přičemž vám jich přijde samozřejmě několik.

Peníze se vám určitě nevrátí

 

Za blbost se platí. Bohužel v tomto případě zmiňované úsloví jednoznačně platí. Možná by se k němu měla přidat ještě důvěřivost. Pokud vám něco podobného dojde, rozhodně to nesdílejte. To samé platí i o uvádění telefonního čísla. Společnost penny Market se pochopitelně od této podvodné prakticky distancovala, což deklaruje její prohlášení. A dostat své peníze zpět? Fakticky nereálné.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.