Zlato

Cena zlata po šesti letech roste

Před šesti lety platilo, že investice do zlata je dobrý obchod. Jeho ceny stoupaly. Poté se však růst zastavil. Až do této doby, kdy tento drahý kov začal zase růst. Co stoupání zapříčinilo? A jak vypadá dlouhodobější výhled pro tuto komoditu? Na to se dnes společně podíváme. Pojďme na to!

Roste poptávka po zlatě

Otázkou tedy je, proč zrovna teď? Co za stoupající cenou drahého kovu stojí? Velmi zjednodušeně lze říci, že poptávka. V dnešní době totiž zase touží po zlatu jako investici různí spekulanti, obchodníci na trzích, investoři i světové centrální banky. To může souviset s nervozitou na trzích, ale i s očekáváním, že centrální banky se chystají na zvýšený tisk nových peněz. V posledních šesti letech existovala na trhu se zlatem převaha nabídky nad poptávkou. To se právě v těchto chvílích mění.

Asi čtvrtina zlata jde na investování

Nejvíce pohltí na trzích se zlatem šperkařství. Do toho jde asi polovina fyzického zlata. V tomto ohledu je poptávka vcelku stabilní. Od roku 2010 se zvýšila asi o 9 %.  Zbytek jde však na jiné aktivity než výrobu zlatých předmětů. Asi 25 % světové produkce jde do investování. Vyrábí se z něj tedy různé mince, slitky nebo cihličky. V posledních letech se cena zlata nezvedala ze svého pomyslného dna. Poptávka byla konstantní a převažovala nabídka. V těchto letech se poptávalo asi 1000 – 1100 tun zlata za rok.

Cenu určují i spekulanti

Investoři kupují zlato na dlouhodobé držení. Vedle nich však existují ještě různí spekulanti, kteří investují do zlata prostřednictvím fondů, které fyzicky vlastní zlato. Tento zájem spekulantů v celkové poptávce nehraje větší roli. Je však velmi nestabilní. Mění se podle všemožných podmínek a aktuálního dění na trzích. Právě to je důvod toho, že jsou to spekulanti, kteří do značné míry dokážou zamávat cenami zlata na trzích.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *