První tři dny nemoci. Zase se proplácí

Od 1. 7. tohoto roku existuje nová úprava, která znamená dobrou zprávu pro všechny zaměstnance. Při jejich marodění totiž dostanou náhradu mzdy i za první tři dny nemoci, které nebyly ještě do minulého měsíce propláceny. Pojďme se na tuto aktualitu podívat zblízka.

Hradí zaměstnavatelé, snižují se jim odvody

První tři dny nemoci tak budou platit svým zaměstnancům, jako náhradu mzdy, zaměstnavatelé. A to ve výši jako ostatní zbylé dny nemoci. Tedy ve výši 60 % denního vyměřovacího základu. Alespoň malou kompenzací za tuto novou povinnost pro zaměstnavatele budiž snížení odvodů za zaměstnance o pětinu procentního bodu, které je také součástí novely. Před 1. červencem platili zaměstnanci náhradu mzdy až od 4. dne marodění zaměstnance. Od 15. dne nemoci pak jde náhrada již z veřejného pojištění. To platí i po prvním červencovém dni.

Prosadila vláda, opozice měla výhrady

Karenční doba, tedy ony první tři dny, kdy se náhrada mzdy neproplácela, zde byla zavedena pravicovou vládou. Ta levicová ji nyní ruší. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové z ČSSD šlo o asociální a nefunkční opatření, které trestá nemocné pracující. Naopak opozice však měla k návrhu v legislativním procesu výhrady. Obnovení proplácení prvních tří dnů nemoci totiž dle pravice zatíží podnikatele a jejich rozpočty. Podnikatelé se pak obávají, že marodění se bude více zneužívat, což byl i argument pro zavedení karenční lhůty.

Náhrada jen za dny, kdy jste měli pracovat

Pro první tři dny však platí stejná pravidla jako pro zbytek nemoci. Propláceny vám tedy budou jen ty dny, které by v případě vašeho zdraví byly dny pracovními. Například pokud tedy pracujete od pondělí do pátku a dostanete nemocenskou v pondělí, do 1.7. byste získali náhradu až od čtvrtka. Nyní budou propláceny i pondělí, úterý a středa, avšak například sobota a neděle nikoli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *