Podvodníci na sociálních sítích se vydávají za letecké společnosti a kradou osobní údaje

01_letadlo

Nekalé praktiky internetových podvodníků, kteří se vydávají za významné aerolinie, se stávají čím dál větším problémem. Zneužívají falešné účty na sociálních sítích a snaží se od zákazníků vylákat citlivé údaje nebo peníze. Letecké společnosti proto apelují na zvýšenou obezřetnost při online komunikaci.

Falešné profily

V éře sociálních sítí, kdy interakce často probíhají ve virtuálním prostoru, roste riziko zneužití důvěry lidí. Podvodníci čím dál důmyslněji napadají zákazníky leteckých společností a využívají jejich netrpělivosti či frustrace z problémů s lety. Podle spotřebitelské organizace Which? se na platformě X, bývalém Twitteru, objevují falešné profily všech významných britských aerolinek. Ty zákazníkům odpovídají místo oficiálních účtů, omlouvají se za zdržení a žádají kontaktní údaje s vidinou řešení situace.

Společnost Which? uvedla i příklad napadeného, který kontaktoval správný účet společnosti Wizz Air na sociální síti X. Měl pouze dotaz ohledně zpožděného letu a téměř okamžitě obdržel odpovědi od dvou falešných účtů.

„Oba používaly téměř totožný jazyk, omlouvaly se za nepříjemnosti, uváděly, že již tuto záležitost eskalovaly na příslušné oddělení a žádaly o číslo na WhatsApp pro pomoc prostřednictvím soukromé zprávy,“ uvedla organizace.

Citlivá data v ohrožení

Jakmile si dotyčný nevšimne, že nejde o skutečný profil dané společnosti, je lapený v pasti. Kyberzločinci poté požadují zaslání osobních informací nebo přesměrovávají na podvodné weby určené k odčerpání údajů platebních karet. Někteří se dokonce tváří, že nabízejí kompenzaci, avšak žádají uhrazení malého poplatku. Tato aféra zasahuje všechny hlavní aerolinie operující ve Spojeném království.

Společnost X sice tvrdí, že falešné účty jsou v rozporu s jejími pravidly a mohou vést k trvalému zablokování, ale potíže s jejich odstraňováním přetrvávají. Letecké společnosti proto musí samy apelovat na ostražitost svých zákazníků. „Kontaktujte pouze náš ověřený profil a nekomunikujte s jinými účty,“ vzkazuje mluvčí easyJetu. Wizz Air zase připomíná, aby lidé na sociálních sítích nikdy nesdíleli osobní údaje.

Obrana před těmito nekalými praktikami tkví především v obezřetnosti každého uživatele online prostoru. Jen bdělost a zdravý rozum mohou zabránit tomu, aby se z důvěřivých zákazníků nestaly další oběti kyberzločinu.

Zdroje info: Reddit, https://www.travelgossip.co.uk/latestnews/which-says-every-major-uk-airline-is-being-impersonated-by-scammers-on-x/, https://www.bbc.com/news/articles/cp3371r7l1vo

Náhledové foto: Pixabay