Ani vajgl, ani slupka od banánu: za vyhazování věcí z auta hrozí pokuty

nedopalky

Ukázněnost na silnicích se týká nejen dodržování správné rychlosti a dalších silničních předpisů, ale třeba i toho, jak se chovají spolucestující. I za obyčejný vajgl, který proletí oknem na silnici, hrozí nemalá pokuta. Nehledě na to, že na výsledkem mohou být i požáry nebo úrazy.

Zapálená cigareta má 600 stupňů

Z netípnuté cigarety, jak jí mnohdy kuřáci říkají, je možné ještě naposledy potáhnout a skrze okno auta s ní namířit kamsi do neznámé krajiny. Jenže házet vajgly přímo z oken je protizákonné. Nachytá-li vás u takové činnosti policie, máte vyděláno, konkrétně 1500 korun přímo na místě, ve správním řízení se potom pokuta může navýšit ještě na 2000 až 5000 korun. Pokutovat vás navíc může za znečištění i samotná obec.

nedopalek

Foto: Pixabay

Nejen neetické, ale i nebezpečné

Nedopalek cigarety může však také poškodit nejen lak od vozidla, ale i oblečení motorkáře. Nemusí nutně způsobit hned otevřený oheň, ale může být i jinak nebezpečná. Hlavně během noci se může poletavého nedopalku jakýkoliv řidič uleknout. Mějte proto na paměti, že nedopalky od cigaret patří přímo do popelníku. Není důvod je vyhazovat oknem ven. Legislativa hovoří jasně, řidič i spolujezdci musí dbát pokynů dle zákona.

Zlozvyky musí stranou, netoleruje se ani vylitý alkohol oknem nebo prázdné lahve. A už vůbec ne smetí, které vám náhle překáží ve vozidle. Koše dnes mají téměř na každé benzínové pumpě či přírodním odpočívadle. Přepravovaná osoba nemá právo vyhazovat cokoliv během jízdy autem. Ohrožuje tím řidiče, okolí a také naši přírodu.

Zdroje informací: https://www.garaz.cz/clanek/servis-legislativa-neprijemny-a-hlavne-nebezpecny-zlozvyk-za-odhozeny-nedopalek-cigarety-z-auta-hrozi-vysoka-pokuta-21012587

https://www.auto.cz/motoristicka-poradna-za-vyhozeny-nedopalek-hrozi-ridici-pokuta-ale-co-spolujezdec-138769

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.