Podpora kultury. Kdo a jak může žádat

02_kultura

Koronavirová krize zasáhla některé části trhu více než jiné. Jednou ze nejvíce zasažených skupin jsou určitě umělci, pracovníci v oblasti kultury a organizátoři akcí. Právě oni přišli o téměř celou část svých příjmů. Stát jim však alespoň do jisté míry pomůže programem Covid – Kultura II. Kde můžete žádat? A koho se vlastně podpora týká?

Co stát nahrazuje

První skupinou jsou organizátoři akcí. Těm program bude nahrazovat zbytečně vynaložené náklady. Stát jim totiž proplatí 50 % výdajů, které investovali do organizace kulturních akcí, které byly následně přesunuty nebo zrušeny a které se zároveň měly konat od 10. března do 31. prosince tohoto roku. Dále mohou organizátoři chtít vrátit 80 % uznatelných výdajů, pokud jim byla omezena jejich činnost kontinuálně. Maximální výše pro jeden subjekt pak dělá 10 000 000 Kč.

Umělci a pracovníci v kultuře

Další položka podpory je pro umělce nebo technické a jiné pracovníky v kultuře, kteří se zabývají hudbou, divadlem, tance nebo taková představení technicky zajišťují. Ti pak budou mít nárok na jednorázový příspěvek od státu ve výši 60 000 Kč. Tuto podporu mohou čerpat fyzické osoby a jen na tvůrčí a kreativní činnost, tedy na umělecký projekt, který má za cíl vytvořit umělecké dílo nebo soubor děl nebo také na kontinuální uměleckou činnost.

Jak žádat

Organizátoři akcí, kteří chtějí alespoň navrácení svých nákladů, tento program mohou využít již od 22. května do 23. listopadu. Žádosti se mohou podávat i online a to na této adrese. Jednorázová podpora pro OSVČ zabývající se uměleckou činností nebo jejím technickým realizováním mohou žádat od 23. října do 23. listopadu. Stejně jako organizátoři akcí, i umělci mohou o jednorázový příspěvek žádat prostřednictví online formuláře na této adrese.  Oba programy končí ve stejný den, tedy 23. listopadu. Oba také shodně v 18:00 h.

 

 

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.