Počítačové čipy a bitva velmocí o světovou dominanci

CPU

Mediální prostor nyní logicky okupuje Rusko a jeho střet se Západem, který se rozhořel v reakci na ruskou agresi proti Ukrajině. Z dlouhodobého hlediska je ale tím největším soupeřem Západu Čína. Obě strany si přitom dobře uvědomují, že o vítězi tohoto střetu rozhodnou technologie, resp. technologická vyspělost. Souboj o technologickou dominanci se nyní soustředí mimo jiné na polovodičové čipy coby základní prvky nezbytné pro výrobu mobilních telefonů, počítačů, aut, domácích spotřebičů a mnoha dalších produktů. Jedná se o oblast, kde má velký náskok Čína, Spojené státy i Evropa jej ale chtějí co nejdříve stáhnout.

Polovodičové čipy a Čína

Prezident Biden nedávno v jednom svém projevu burcoval Američany upozorněním na to, že ačkoliv mají polovodičové čipy původ ve Spojených státech, jejich výroba je dnes realizována mimo USA. Jsou přitom dvě místa, o která se jedná především: Čína a Taiwan. Čína má cíl významného nárůstu svého polovodičového byznysu ve své pětiletce, byť již nyní představuje světového lídra v některých částech celého produkčního řetězce. Taiwan – ohrožovaný Čínou – také nemusí být navždy spolehlivým dodavatelem čipů.

obvod

Foto: Pixabay

USA a Evropa přemýšlí o své soběstačnosti

Vědomí toho, že právě prvenství v oblasti elektronických polovodičových součástek může rozhodnout souboj o ekonomickou a technologickou dominanci pro další desítky let, nutí Spojené státy i Evropu reagovat a snažit se získat v maximální míře soběstačnost.

Evropská unie se bude snažit podpořit svůj vlastní polovodičový průmysl investicemi v hodnotě desítek miliard eur, Spojené státy plánují investice také. V jejich případě jde ale snaha ještě dále a vláda spouští určitou ekonomickou ofenzivu. Jejím významným bodem je nedávno schválený zákon, tzv. CHIPS and Science Act, jehož cílem je podpořit tuto oblast průmyslu v USA a navrátit některé výrobní závody z Asie zpět. Součástí jsou jak přímé investice do vědy, výzkumu a vývoje, daňové úlevy apod.

Mnozí však upozorňují na to, že žádná země, ani USA ani Čína nemohou získat stoprocentní soběstačnost a pokrýt celý dodavatelský řetězec. Výroba a distribuce čipů tak bude vždy globálním byznysem.

Zdroje informací: https://www.epochtimes.cz/2022/08/08/polovodice-jako-bitevni-pole-mezi-usa-a-cinou/

https://edition.cnn.com/2022/08/09/tech/chips-act-semiconductor-china/index.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.