Volby se blíží: Strany utratí miliony, které mohly být využity mnohem lépe

Volby

Nenasytnost politických stran a tržní prostředí vedou k tomu, že se zase budou utrácet miliony korun. Spousty peněz, které by mohly být využity třeba ve zdravotnictví, na vzdělávání nebo jakkoli jinak. Marketingový boj stran přesto začíná a obyčejný člověk si může jen povzdechnout. Ostatně stačí se podívat na to, kolik finančních prostředků mají jednotlivé strany vyčleněny právě na nadcházející volby. Jak se sami přesvědčíte, málo jich určitě není. Jde o desítky milionů korun.  

Babišovo hnutí šetřit nebude

Začít můžeme třeba hnutím ANO. To v minulých komunálních a senátních volbách investovalo neuvěřitelných 150 milionů korun. Celkové výdaje letos ještě nezveřejnilo, nicméně předpokládá se, že šetřit nijak výrazně nebude. Vždyť jen na outdoorovou kampaň dává hnutí kolem 12 milionů korun. Takto se alespoň vyjádřil mluvčí ANO Martin Vodička. V rozpočtu je i karavanová neprezidentská tour Andreje Babiše.

ODS také nemá o rozpočtu úplně jasno

Jen pro orientaci, v roce 2018 investovala tato strana 35 milionů korun. Hovoří o decentralizaci kampaně a nemožnosti přesně vyčíslit konečnou sumu. Podle mluvčí strany Adély Valentové se budou kandidáti pohybovat někde pod hranicí zákonného limitu.

Piráti a Starostové se také rozšoupnou

Letos hodlají investovat nějakých 30 milionů korun. V minulých volbách byli na 10 milionech. Na senátní volby poputuje s jejich kasy 5 milionů korun. Zahanbit se nenechají ani Starostové. Ti dají stejně jako Piráti, přičemž na senátní volby poputuje ještě o 2 miliony korun více.

Lidovci vsázejí spíše na Senát a celebrity

Na senátní volby dají 5 milionů korun a na komunální o 2 miliony korun méně. Kandidovat budou mimo jiné třeba Miss Evropy 1995 Monika Žídková a hokejový trenér Václav Varaďa.

ČSSD a TOP 09 se nepředají

Konkrétně investuje do voleb historické minimum, a to 5 milionů korun. V minulosti investovala 35 milionů korun. Zapomenout nemůžeme ani na TOP 09 s investicí 5,5 milionů korun. V minulosti dali 15 milionů korun.

Jak je patrné, peněz na komunální i senátní volby půjde opravdu hromada. Dokud zákon umožňuje takové dotování politických stran, nic jiného asi čekat nemůžeme. Jde o tvrdý marketingový boj se vším všudy. Každý chce zkrátka vyhrát vez ohledu na to, že peníze lze využít úplně jinak, mnohem lépe ve prospěch všech.

Zdroje info: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/kampan-volby-strany-finance-rozpocet-castka-penize.A220810_200209_domaci_lisv?zdroj=patro

https://www.e15.cz/senatni-volby-volebni-system-termin-kdy-budou

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.