Které potraviny nejvíce zdražují

potraviny

Meziroční míra inflace i nadále roste. Nejvíce se zdražují potraviny a ceny energií. A právě u cen potravin zůstaneme. Podíváme se totiž na to, které potraviny se zdražují nejvíce.

Inflace zpomaluje, u potravin to však neplatí

Pokud se podíváme na meziroční míru inflace, tedy na současnou inflaci porovnanou se stejným měsícem v roce 2021, pak stále inflace roste. Naopak meziměsíčně růst zpomaluje. To však neplatí u potravin, které i nadále zdražují. Pokud zůstaneme u meziročního srovnání, pak platíme za jídlo o 20 % více než minulý rok. Inflace v celé ekonomice je však jen 17,5 %, potraviny tak zdražují rychleji. Nejvíce můžeme zdražování pociťovat u oleje. Tuky a oleje včetně například másla, meziročně zdražují o 53 %.

Vysoké ceny mouky, které by však mohly klesnout

I další konkrétní položky zapříčiňují vysokou míru inflace potravin. Například mouka, ta meziročně zdražuje o 74 %. Před rokem šlo v průměru nakoupit kilo mouky za 12,70 Kč, nyní v červenci to bylo 22,10 Kč. U mouky je však naděje, že by její cena mohla klesnout. Zahýbat s cenami by měla sklizeň obilí i znovuobnovené exporty z Ukrajiny. Na druhou stranu, dle Zemědělského svazu se při obnovení exportu z Ukrajiny začala objevovat pšenice určená pro severní Afriku také v EU, kdy ji obchodníci nakupují místo přímého nákupu od tuzemských zemědělců. O českou pšenici tak byl menší zájem.

Další cenoví rekordmani

Mimo oleje, tuky a mouku však zdražují i další potraviny. Například moučkový cukr dle Českého statistického úřadu zdražil o 46,35 %, pšeničné pečivo o 44,51 %, trvanlivé mléko o 40,46 % a kuřecí stehna o 38,58 %. Možná překvapivou zprávou však je, že inflace zatím relativně šetří ceny alkoholických nápojů. Některé nápoje – destiláty, lihoviny a likéry dokonce zlevnily. Vodka zdražila o 10 %, pivo jen o 3 %.

Zdroj: Data Českého statistického úřadu za červenec 2022, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-trendy-analyzy-mouka-olej-i-cukr-dvacet-potravin-u-nichz-se-utrhly-ceny-211321#utm_content=ribbonnews&utm_term=potraviny&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.