Počet útoků podvodníků na bankovnictví lidí roste

počítač

Policie České republiky zatím eviduje rekordní množství kybernetických útoků na internetová bankovnictví osob. Za prvních pět měsíců tohoto roku jich policisté evidují 8824, což je o 1562 více než v roce předchozím. Podle tohoto vývoje to vypadá, že za celý rok může být až 20 tisíc případů. Na co pozor? A jak podvodníci postupují?

Policie chystá prevenci

Aby se celkový počet případů nepřehoupl přes 20 tisíc kybernetických podvodů na finance za rok 2023, plánuje Policie České republiky rozsáhlé preventivní aktivity. Oznámil to policejní prezident na konferenci pořádané ČSOB. Policie dle prezidenta významně spolupracuje s českými bankami, a tak se snaží útokům podvodníků na platební karty i bankovní účty klientů v kyberprostoru předcházet. Velkým počinem pak má být vyškolení až jednoho milionu lidí v kyberbezpečnosti. To plánuje policie právě s ČSOB.

Phishingové útoky

Preventivní funkci také splňuje to, když se o nejčastějších podvodech začne mluvit a lidé o nich budou informovaní. Stále nejčastějšími formami podvodníků jsou phishingové podvody, které jsou přes internet prováděny tak, že jsou lidem zasílány nejrůznější stránky a emaily. Vyzývají k prokliknutí na určité stránky, často napodobeniny bankovních nebo vládních webových stránek. Pakliže se sem dostanete nebo zadáte heslo k nejrůznějším účtům, podvodníci tyto údaje využijí, ukradnou vám bankovní účet nebo platební kartu. Následně také prostředky.

Nejrůznější historky a příběhy

Další formou bývají emaily, často s lámanou češtinou, avšak v dnešní době není výjimkou i dokonalý překlad, kdy je klientovi vylíčen srdceryvný příběh, který v sobě skrývá pointu ve formě možného zisku určitých finančních obnosů. Jsem bývalý šéf nigerijské ropné společnosti, jsem manželka diktátora, jsem právník vašeho zesnulého příbuzného…. V emailu pak podvodníci lákají na skryté finance, dědictví, odměny a podobně. Jen k tomu potřebují základní sumu od vás, aby mohli zisk velkých financí realizovat. Po poslání peněz po vás chtějí na další věci více a více. Reálně však jde o podvodníky, kteří se s nikým nechtějí dělit. Jen vás co nejdéle budou ždímat. Zní to jako jasný podvod, pokud se však ze sta lidí chytne jeden, pořád jde pro podvodníky o cenný příjem.

Zdroj: https://www.penize.cz/bezne-ucty/443210-utoky-na-ucty-a-karty-uz-staly-miliardu-policie-a-banka-vyskoli-milion-lidi, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/fakta-kyberutoku-na-banky-a-jejich-klienty-pribyva-jake-jsou-typicke-scenare-213418

Náhledové foto – Pixabay