Zvláštní tweety paví královny: ODS chce lidi za refinancování hypotéky potrestat poplatkem

Alena Schillerová

Stínová vláda se pravidelně schází a její členové kritizují stávající vládu prakticky za všechno. Kritika jim opravdu jde, nicméně je nahodilá, necílená a prakticky nikdy neobsahuje nějaké efektivní řešení nebo alespoň návrh náznaku. Typickým příkladem je jeden z posledních příspěvků Aleny Schillerové. Některá její sdělení na sociálních sítích jsou skutečně pozoruhodná. Vyjádřila se k refinancování hypotéky, které bude lidi stát desítky tisíc korun navíc.

Na konci fixace se poplatek nehradí

Pokud si člověk vezme hypotéku, volí si pochopitelně také délku fixace úrokové sazby. Tato volba je ryze na něm. Musí prostě zkusit odhadnout, zdali se mu daná sazba vyplatí na delší dobu, nebo nikoli. Tradičně se dříve úroková sazba fixovala na 5 let, po jejím nárůstu lidé volili spíše kratší období s vidinou toho, že by mohla jít dolů. To se tak nějak neděje. Neustále se pohybujeme okolo 6 %. Jestliže máme hypotéku fixovanou na určitou dobu a končí fixace, žádný poplatek se nehradí a hradit nebude. Většina z nás to prostě takto má a předčasně řeší fixaci většinou jen spekulanti. Je jasné, že tady poplatek být musí.

Kompletní splacení hypotéky bez poplatku

Jestliže vám konči fixace, pak můžete hypotéku kompletně celou splatit, nebo jít k jiné bance, případně zůstat s úroky u stávající. Vše bez poplatků. Nic by se na tomto faktu měnit nemělo. Jestliže ale chcete splatit předčasně mimo daný termín, poplatek uhradíte. Podle nového by měl být mnohem vyšší.

V době, kdy nás čeká snižování úroků

Upřímně nevím, o jako u dobu se jedná. Hypoteční úrokové sazby klesají velmi pomalu a nejspíše tomu tak bude. Guvernér ČNB Aleš Michl nejspíše dvakrát nepřispívá k tomu, aby šly sazby dolů. Možná se s ním paní Schillerová tajně domluvila. Kdo ví? Tak jako tak by měla být z hlediska svých příspěvků na sociálních sítích trochu obezřetnější, lidé nejsou hloupí.

Zdroje info: Autor, https://www.cnb.cz/, twitter

Alena Schillerová: Náhledové foto Ministerstvo financí České republiky

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.