Za vstup do Velké Británie se bude platit

londýn

Všichni ti, co mají zkušenost s cestováním do Spojených států, dobře vědí, že je před cestou třeba vyplnit a zaplatit formulář zvaný ESTA (elektronický systém pro cestovní registraci). Teprve ve chvíli, kdy jej americké úřady schválí, člověk může nastoupit do letadla směr USA. Podobný formulář se nyní chystá zavést i Velká Británie a pozadu nezůstane ani Evropská unie.

Seznamte se s ETA

Stejně jako v případě Spojených států budou muset lidé přijíždějící do Velké Británie, kteří nepotřebují pro svoji cestu vízum, získat elektronické cestovní povolení, o němž budeme mluvit jako o formuláři ETA. Týkat se to tedy bude i občanů EU (Čechy nevyjímaje) nebo Američanů.

Velká Británie

Foto: Pixabay

Jak žádat o ETA?

O povolení ETA se bude žádat na speciálním webu britské vlády a úřady doporučují žádat s dostatečným předstihem (lhůta pro vyřízení povolení je 72 hodin). V případě udělení povolení zůstane v platnosti po dobu 6 měsíců. Kromě vyplnění formuláře bude třeba také zaplatit poplatek. Ten bude činit 10 liber, v přepočtu tedy asi 279 korun. Důležité je si uvědomit, že žádost ETA musí být vyplněna a zaplacena pro každou cestující osobu, děti nevyjímaje.

Systém Evropské unie

Velmi podobný systém registrace pro všechny přijíždějící návštěvníky ze zemí s bezvízovým stykem plánuje i Evropská unie. V jejím případě se bude systém jmenovat ETIAS (Evropský systém pro cestovní informace a povolení). Tento systém začne platit od příštího roku a poplatek za vyřízení bude činit pravděpodobně 7 euro (v přepočtu asi 167 Kč).

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/cestovani-velka-britanie-zacne-od-pristiho-roku-vybirat-poplatek-za-vstup-do-zeme-40434841#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.web.nexttoart

https://www.euronews.com/travel/2023/06/12/eu-tourists-could-soon-have-to-apply-for-permission-to-travel-before-entering-the-uk

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.