Po slintavce africký mor: Slovensko musí utratit tisíce prasat
Více než 18 tisíc zvířat půjde kvůli virovému onemocnění na porážku. Nedaleko maďarských hranic byla zasažena morem velká farma zvířat, především prasat, které tam chovali lidé pro maso. Po slintavce tak jde v krátké době o druhý velký problém pro slovenskou živočišnou výrobu.
Kde se africký mor objevil?
Ohniskem nákazy je farma ve vesnici Dolné Semerovce poblíž města Šahy, jenž leží u slovensko-maďarských hranic. Chov s 18 458 prasat bude ukončen smrtí zvířat. Onemocnění prasat a divočáků se rozšířilo bleskurychle. Onemocnění nelze u prasat léčit ani neexistuje žádné preventivní očkování, které by se této zákeřné nemoci umělo postavit čelem.
V letošním roce to není na Slovensku poprvé
Ohniska nákazy slintavkou a kulhavkou již tato země letos zažila. V chovu skotu se objevilo celkem šest ohnisek, před kterými nebylo opět úniku. Díky vymýcení chovného počtu zvířat přišli farmáři o šest procent roční produkce mléka což jsou poměrně velké finanční ztráty.
Prasata na dosah 10 km od ohniska nákazy musí projít bezpodmínečnou kontrolou. Lidé, kteří se chystají na soukromou zabijačku, nemohou konzumovat maso dříve, než dojde k testování vzorků sleziny, ledvin a krve. Plánovanou zabijačku pak musí hlásit den předem. Všechny výsledky musí být před konzumací negativní, všechny zabijačky musí projít podrobnou kontrolou, i když se přenos nemoci na člověka z prasat nepřenáší.
Předmětem vyšetřování je i zavlečení takto závažného viru na farmu. U prasat se projevuje především vysokou horečkou, a to až kolem 42 stupňů Celsia, březí samice velmi rychle v těchto případech potrácí, krvácivé stavy v podkoží i na orgánech se mimo jiné projevují také zvětšenou slezinou. Co bylo původem nákazy se časem teprve ukáže. Vliv na přenos nákazy mohlo mít i kontaminované krmivo nebo i nedostatečně dezinfikované nástroje.
Zájem o kančí neklesá
I Česká republika má s africkým morem zvířat nedávnou zkušenost. V roce 2017 se tento typ moru u zvířat objevil poprvé. Evropská komise ale letos během března vyhlásila africký mor u nás stav za vymýcený. Restaurace, které nabízejí maso z divočáků, neznamenali v zájmu o připravované pokrmy žádný pokles. Lidé maso z divočáka dále konzumují a skupují. Maso z divočáků je kontrolováno přibližně pětkrát více než běžné maso. Opatření na kontrolu masa z divočáků je opravdu hodně. Bát se jich tedy prozatím nikdo nemusí.
Zdroje informací: https://electropiknik.cz/viral/tezka-rana-pro-slovenske-farmare-africky-mor-prasat-opet-uderil/2025/05/2/
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.