Plzeňský Prazdroj bude od října opět o něco dražší

plzen

Česko je pivním národem, tedy co se týče konzumace alkoholických nápojů. V jeho konzumaci patříme mezi nejlepší na světě. Ještě aby ne, když tuzemské značky potěší chuťové buňky nejednoho konzumenta piva. Mezi ně patří také i minipivovary, ale nejznámější značkou je Plzeňský Prazdroj. Ten přišel s nepříliš přívětivou zprávou. Hodlá totiž většinu svých produktů od začátku října zdražit. Ceny balených piv vzrostou o 1,50 koruny za půllitr, čepované pivo o jednu korunu. Za zdražení mohou narůstající náklady na energie, obaly a dopravu.

Nejedná se o citelné zdražení

Podle mluvčího Plzeňského Prazdroje Zdeňka Kováře půjde pouze o 5,7% zdražení. Tato cifra je tedy nižší než aktuální inflace. Růst spotřebitelských cen klesl pod dvouciferné hodnoty teprve ve druhé polovině tohoto roku. Jak se ke zdražení staví konkurence? Například Pivovary Staropramen se k takovému kroku zatím nechystá. Kdyby se ale přeci jen rozhodl, první by kontaktoval své obchodní partnery. Národní podnik Budějovický Budvar zdražení nevylučuje. Pokud by se ale přeci jen rozhodli ke zdražení, tak nejdříve od 1. 1. 2024.

Nárůst tržeb od doby Covidové

Prazdroj zdražil loni ve stejnou dobu, a to o osm procent. Tehdy se jednalo o 1,70 korun. Změny se dotkly balených i čepovaných piv všech značek, mezi tyto značky patří:

  • Pilsner Urquell,
  • Radegast,
  • Gambrinus,
  • Velkopopovický Kozel,
  • Birell.

Loni zdražil dokonce dvakrát, ještě před říjnem zdražil také v dubnu, kdy bylo zdražení poznat asi o jednu korunu. Tehdy byl důvod zdražení totožný, jako nyní. Rekordním rokem pro tržby byl rok 2019, tedy rok před vypuknutím Covidové pandemie. Loňský rok zakončil Prazdroj zvýšeným prodejem piv v Česku. Prodal 7,3 milionu hektolitrů piv, což znamenalo 12% meziroční nárůst, v hospodách si polepšil o 13 procent. Ale ani tato čísla se nevyrovnaly rekordnímu roku 2019. Zvýšil se také export, a to o 13 procent. Pro srovnání s rokem 2021, byly tržby vyšší až o pětinu na 19,6 miliardy korun. Čistý zisk stoupl o 32 procent na 5,9 miliardy korun.

Situace v hospodách

Kromě tohoto zdražení bude na podniky a konzumenty čekat další zdražení. Nově od příštího roku bude zvýšená spotřební daň z alkoholu o 10 % a následující roky, až do roku 2027 se bude navyšovat po pěti procentech. Tato situace povede ke zdražení cen, což může znamenat problémy pro hospodské, zejména pro ty vesnické. Lidé si prošli během pár let složitými situacemi, kdy neměli příliš moc financí, malé podniky krachovali. Bude tedy velice zajímavé sledovat, jak se tato zdražení projeví na návštěvách spotřebitelů v podnicích.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/pivo-zdrazeni-prazdroj-plzen-budvar-staropramen_2308311552_elevhttps://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/pivo-ceny-prazdroj-pivovar-zdrazeni-obaly-doprava-vyroba-firma.A230831_123302_ekonomika_ihal

Náhledové foto: Pixabay