Za vjezd aut do centra Prahy se bude platit

Praha

Ke zpoplatnění vjezdu do center velkých měst se rozhoduje čím dál tím více magistrátů po celé Evropě. Již nějakou dobu se o něčem podobném mluví i v Praze a nyní se zdá, že od příštího roku hlavní město poplatky skutečně zavede. Kolik se bude platit a kam se bez poplatku řidiči nedostanou?

Poplatek již od ledna?

Informace o zpoplatněném vjezdu do centra města není zatím oficiálně potvrzená, média vychází z příspěvku na Facebooku, který publikoval vedoucí odboru dopravy Prahy 14, Petr Vomáčka. Podle mapy, kterou ke svému příspěvku přiložil by se měl zpoplatněný vjezd týkat celého území Prahy 1 s výjimkou magistrály. Cena za možnost celodenního projíždění touto oblastí by měla být 200 Kč, a o kontrolu by se měli starat speciálně upravené vozy, stejného typu jako jsou ty, které Praha využívá pro kontrolu parkování.

Praha

Foto: Pixabay

Ačkoliv mýtné v centru Prahy město opravdu plánuje, přesný popis bude vypadat podle všeho trochu jinak a návrh zatím není finální. Pravděpodobně se bude platit pouze za vjezd do poměrně malé oblasti na obou březích Vltavy v oblasti ulic Křížovnická, Dlouhá a Smetanovo nábřeží na pravém břehu, respektive Karmelitská a Újezd na levé straně. Poplatek za vjezd by se rozhodně neměl týkat rezidentů a kontrola by měla být zajištěná prostřednictvím kamer.

Dlouho plánovaný krok

O zpoplatnění vjezdu do centra Prahy se mluví již poměrně dlouho. Důvod je jasný, hlavní město potřebuje odlehčit přeplněnému centru. V současné době je v něm aut již tolik, že v něm nemůže dobře fungovat ani městská hromadná doprava, neboť tramvaje mají problém projíždět přeplněnými ulicemi.

Je také možné, že společně se zavedením mýtného dojde i ke zpřísnění pravidel pro parkování. V současné době mohou elektromobily využívat parkovací zóny zdarma, nově by se to mělo vztahovat pouze na elektromobily patřící obyvatelům Prahy, nebo pražským podnikatelům.

Zdroje informací: https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/auto/do-centra-prahy-za-200-korun-zpoplatnit-vjezd-se-ma-uz-od-le/r~70e5adc0465a11eeba63ac1f6b220ee8/

https://www.blesk.cz/clanek/regiony-praha-praha-zpravy/751592/200-korun-za-vjezd-do-centra-prahy-mesto-chce-zavest-mytne-platit-se-ma-od-ledna.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.