Stavební spoření: Nové příležitosti i výzvy

dum

Tradiční stavební spoření prochází významnou transformací, kdy se státní podpora zmenšuje a investoři čelí novým rozhodnutím. Jedním z výsledků vládního konsolidačního balíčku je i snížení státní podpory. Konkrétně z 2 000 Kč na polovičních 1 000 Kč, za vložených 20 000 Kč. 

Změna státní podpory a její dopad

Tradiční stavební spoření, které se dlouhodobě těšilo státní podpoře, čelí novým výzvám. Nedílnou součástí vládního konsolidačního balíčku bylo snížení státní podpory o polovinu – z 2 000 Kč na 1 000 Kč při vkladu 20 000 Kč. To představuje zhruba 5% zhodnocení, což však rapidně klesá, pokud vezmeme v úvahu větší částku. Například u částky 120 000 Kč státní podpora dosahuje pouze 0,8 %.

Zdroj: fingo

Hledání optimální investiční strategie

Podle Adama Kašky z Fingo.cz je klíčové, aby si investoři uvědomili, že volba investičního nástroje závisí na jejich znalostech a potřebách. V době vysoké inflace nemusí být stavební spoření optimálním řešením ve střednědobém a dlouhodobém horizontu. Lidé by proto podle něj měli vyhledávat rady odborníků a doporučení pro vhodné investiční strategie.

Bonusy a lákavé nabídky

Stavební spořitelny se snaží přilákat klienty lákavými bonusy, jako je 5 000 Kč za novou smlouvu a vklad nad 100 000 Kč. Avšak i tyto nabídky by měly být pečlivě předem zváženy. Může se totiž jednat jen pečlově promyšlený marketingový tah. Investoři by měli vzít v úvahu nejen bonusy, ale také délku vázání peněz na účtu po dobu minimálně šesti let, což je podmínkou pro státní podporu.

Velkým plus stavebního spoření přesto zůstávají úvěry na energeticky úsporná opatření pro domácnost, díky nimž klient ušetří na energiích. Úrokové sazby u úvěrů ze stavebního spoření budou nižší než u běžných spotřebitelských úvěrů, budou bez nutnosti zástavy nemovitosti a s rychlým vyřízením. V budoucnu by tyto dotační programy dokonce mohly přibývat, a podpořit tak inovaci domácností. Za takových okolností by se úvěry ze stavebního spoření mohly stát jednou z nejvýhodnějších variant financování.

„S rostoucími úrokovými sazbami hypoték roste zájem o úvěry ze stavebního spoření. Jejich výhoda totiž spočívá s tom, že mají úrokovou sazbu zafixovanou ve smlouvě o stavebním spoření,“ říká Petr Kielar, nezávislý konzultant pro oblast bankovnictví a stavebního spoření.

Zdroj info: Autor, fingo.czfingo.cz 

Náhledové foto: Pixabay