Placení a výběry peněz v zahraničí: jaká pravidla dodržovat

bankomat

Pokud se i letos v létě chystáte na zahraniční dovolenou, je zapotřebí zamyslet se nad výměnou peněz a způsobech placení včas. Třeba výběr z bankomatu by se vám v cizině nemusel krutě vyplatit. Platby v zahraničí mají totiž různá zpoplatnění a případná rizika. Neznamená to ale, že byste snad neměli do ciziny vyrážet, jde zkrátka o to, znát případná rizika.

Specifika plateb a výběrů v zahraničí

Každá banka nabízí pro výběr peněz v zahraničí jiné podmínky. O destinaci je tak třeba zjistit co nejvíce informací dopředu. Výběr hotovosti, resp. jeho cena, se na různých místech může lišit. Navíc bude záležet i na konkrétním bankomatu, ze kterého na vašich cestách vybíráte.

bankomat

Foto: Pixabay

Bezkontaktní výběr je nej

Pokud chcete zabránit jakémukoliv nebezpečí, vybírejte raději takto. Jakmile kartu do bankomatu vložíte, může snadno dojít k jejímu zkopírování, tzv. skimmingu, navíc při chybně zadaném číslovém kódu, tedy vašeho PINU, může vaše karta zmizet z dohledu. Bankomat může na chybně zadaný PIN reagovat různě. Kartu už nemusíte zkrátka nikdy vidět. Bankomat je ještě třeba předtím ověřit. Skutečně se jedná o ten, který provozují banky? Jakmile si nejste jistí, z bankomatu raději vůbec nevybírejte.

Nebankovní provozovatelé bankomatů si mohou za výběr odečíst nemalou částku. Pokud z takového bankomatu vyberete vícekrát po sobě, může vás konečný výběr peněz přivést taky na mizinu.

Neplatné doklady

Platební karta, které navíc končí platnost vám na dovolené není prakticky k ničemu, svoje karty tak zkontrolujte vždy včas. Je však nutné počítat s dobou vystavení alespoň dva týdny. Výhodou je i to, když je platební karta spárovaná s mobilní aplikací. V takový okamžik můžete kartu kdykoliv blokovat. Nikdy nevíte, kdy může ke ztrátě nebo odcizení vaší platební karty dojít.

Směnárny v zahraničí

Pokud se na směnění peněz chystáte až v zahraničí, počítejte s tím, že vám některé směnárny české koruny nemusí vzít. Je tedy třeba si takový krok rozmyslet vždy předem. Mějte u sebe pro jistotu vždy eura nebo dolary.

Chytrý telefon

Pokud máte vaše bankovnictví ve vašem telefonu, vždy ho důkladně zabezpečte. Nevybírejte pro vstup zbytečně jednoduchá hesla.

Měnová konverze DDC

Tato zdánlivě užitečná možnost mívá často nevýhodný kurz, na což je třeba dávat pozor. Na domácí kurzy vaší banky nemusí být brán žádný zřetel. Tuto možnost, kterou vám bankomaty často nabízí, proto raději ignorujte a volte konverzi vaší banky.

Zdroje informací: https://www.blesk.cz/clanek/radce-penize/747522/jak-nenaletet-pri-vyberu-placeni-nebo-vymene-penez-v-zahranici-rady-financnich-expertu.html?kapitola=2903117

https://www.regionycr.cz/view.php?cisloclanku=2013070419&nazevclanku=placeni-v-zahranici-jednoduche-rady-pro-vsechny-kteri-maji-namireno-do-ciziny&rstema=465&rskraj=0&rsregion=0

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.