Nike zvýší výdaje před olympiádou, aby oživila trh

Americká společnost Nike plánuje utratit na blížící se olympiádu mnohem více peněz, než kdykoliv předtím, aby oživila klesající trend poptávky, a aby se udržela před konkurencí. Představitelé společnosti by se rádi vrátili k číslům z období před pandemii, tedy hrami v Tokiu 2020 (2021 kvůli pandemii). Na čtvrteční výstavě představila třináct futuristických prototypů bot, na kterých se podíleli i samotní sportovci. Mezi hlavními tvářemi Nike je americká sprinterka Sha’Carri Richardson nebo keňský maratonec Eliud Kipchoge. Prezidentka společnosti pro spotřebitele, Heidi O’Neill, potvrdila, že tato olympiáda bude jedna z nejdražších, co se týče výdajů na marketing.

Cílem je posílení značky na trhu

V posledním čtvrtletí americká společnost Nike utratila za náklady ve výši jedné miliardy, což je celkem o 10 procent více, než kolik vydala ve stejném čtvrtletí minulého roku. Teprve minulý rok Nike najala nového marketingového ředitele s cílem, aby vrátil značku zpátky na vrchol. Konkurence na poli sportovního oblečení je čím dál tím větší a není jednoduché se udržet v čele. Současná hodnota firmy Nike se pohybuje okolo 140 miliard amerických dolarů. Její akcie jsou aktuálně na hodnotě 92,56 dolarů, což je zhruba na polovině částky, kterou měla doposud nejvyšší, a to v listopadu 2021 necelých 178 amerických dolarů.

Nike vs. Adidas

Největším rivalem americké sportovní značky je německý Adidas. Hodnota Adidasu je zhruba jedna čtvrtina Nike (37,33 miliard dolarů). Zato hodnota akcie Adidasu je na daleko lepší úrovni, neboť přesahuje i historické maximum Nike – 209 dolarů. Zatímco Nike utratí více peněz pro účely marketingu, německý Adidas se vydává opačnou cestou a za loňský rok utratil o 8,5 % méně.

Nedávno se objevila také šokující zpráva, když německá fotbalová reprezentace oznámila světu výměnu domácího Adidasu za konkurenční americký Nike. Toto rozhodnutí vyvolalo řadu nevolí a mnoho fanoušků doteď nechápe rozhodnutí svazu. Kdyby alespoň dali přednost další domácí značce „Puma”, místo Nike.

Zdroj: https://www.reuters.com/business/retail-consumer/nike-bosses-plan-biggest-olympics-spend-marketing-ramps-up-2024-04-12/https://www.reuters.com/business/retail-consumer/nike-pins-hopes-olympics-race-take-back-market-share-2024-04-11/

Náhledové foto: Pixabay