Převratná fúze titánů ocelářského průmyslu: Nippon Steel a U.S. Steel spojují síly

Průmysl

V ocelářském světě se chystá obrovská změna. Akcionáři amerického giganta U.S. Steel nedávno odsouhlasili jeho převzetí japonskou společností Nippon Steel v rámci transakce za 14,9 miliardy dolarů. Tato fúze dvou ocelářských kolosů však vyvolává vlnu odporu i naděje.

Zelenou majitelům U.S. Steel dali akcionáři

Ačkoliv se mohlo zdát, že je spojení U.S. Steel s japonským Nippon Steel pouhým formalitou, v zákulisí se odehrávaly vášnivé debaty. Nakonec se akcionáři vyjádřili jasně – více než 98 % hlasů bylo pro dohodu, v rámci níž Nippon zaplatí 55 dolarů za akcii americké firmy.

Obavy o národní bezpečnost a pracovní místa

Od prosince, kdy byl převratný krok oznámen, však sílila opozice. Nejeden americký zákonodárce vyjádřil obavy o národní bezpečnost a prezident Joe Biden sám prohlásil, že U.S. Steel musí zůstat americkou firmou v domácím vlastnictví. Znepokojení panovalo také mezi odboráři, United Steelworkers se obávala možného rušení pracovních míst.

Přestože akcionáři kývli, regulační orgány mají při schvalování stále hlavní slovo. Výbor pro zahraniční investice bude transakci důkladně zkoumat a americké ministerstvo spravedlnosti zahájilo hloubkové antimonopolní vyšetřování převzetí. Dokončení fúze se tak zatím vznáší ve vzduchu.

Nippon Steel slibuje, že nezmění zažité zvyklosti

Japonský zájemce o americkou ocelárnu se snaží obavy zmírnit. Nippon Steel přislíbil, že v důsledku transakce k propouštění nedojde, že bude dodržovat veškeré dohody s odbory a své ústředí v USA přesune do Pittsburghu, kde U.S. Steel sídlí. Cílem je stát se „nejlepším výrobcem oceli se špičkovými světovými schopnostmi“.

Dokončení do konce roku, nebo až příští rok?

I přes nejistotu si obě firmy stojí za svým. Nippon Steel ve svém prohlášení uvedl přesvědčení, že akvizice přinese výhody všem stranám i americkému ocelářskému průmyslu. Původně měla být fúze dokončena ve druhém či třetím čtvrtletí letošního roku, nyní se však spekuluje, že se termín posune až do druhé poloviny roku 2024.

Bez ohledu na termín je jisté, že se ocelářský průmysl bude muset vypořádat s masivní změnou na špičce. Čeká nás zkrátka jeden z největších obchodů v historii tohoto sektoru.

Zdroje info: Reddit, https://www.nippon.com/en/news/yjj2024041300088/, https://www.reuters.com/markets/deals/us-steel-shareholders-approve-149-bln-buyout-by-nippon-steel-bloomberg-reports-2024-04-12/

Náhledové foto: Pixabay