Penzijní fondy výnosy

Penzijní fondy jsou neustále diskutovanou záležitostí v případě, že některého využíváte, nebo se chystáte k volbě konkrétní společnosti, je vhodné znát celkové výnosy těchto fondů. Ty nejnovější si v poslední době poměrně slušně polepšily, což se pokusíme doložit v následujícím textu. Jedná se o fondy třetího pilíře, které vzešly ještě z reformy bývalého premiéra Nečase. 28 účastnických fondů již vydělalo od počátku letošního roku svým klientům celkem 3,5 %. Fondy staršího data přitom vydělaly pouze 1 %.

Co stojí za růstem?

Růst způsobily především zvýšené dotace z Evropské unie. Evropské akcie šly nahoru, stejně jako tomu bylo u amerického dolaru. Dolaroví investice již nejsou v posledních letech zajišťovány, což se mnohým společnostem dokonale vyplácí. Alespoň Komerční banka hovoří v tomto duchu zcela jasně. Její dynamická strategie dokázala vydělat klientům v rámci třetího pilíře již o 8 % více, než tomu bylo v letech minulých. Mnohem úspěšnější byly ale i některé další společnosti typu Conseq či Allianz, u nichž tomu bylo tak, že se výnos dostal na 14 respektive 11,5 %.

Důraz na akcie je na místě

Manažeři různých penzijních fondů také začali vsázet na akcie. Jejich poddíl na investicích konkrétních fondů se pozitivně projevil. Na samotný akciový paket v Evropě a Americe putuje více než 10 % celkových investic. Výnos ale není při v podstatě nulové inflaci udržitelný. Akcie ale i přes tuto skutečnost zůstávají investicí, která se i tak vyplatí.

Účastnické fondy negarantují jistoty

Nové fondy penzijního připojištění, které jsou označovány jako účastnické, negarantují na rozdíl od těch předchozích jistotu, že neproděláte. I díky tomuto faktu, si budete moci dovolit mnohem riskantnější strategie. Původní fondy totiž investovaly v drtivé většině do dluhopisů, jež zaznamenaly v poslední době znatelný pokles.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.