Osm miliard lidí na Zemi: Co to bude znamenat?

Země

Včera zažila naše planeta důležitý milník. Na světě je od tohoto dne přes osm miliard lidí. Stále tak roste počet obyvatel na světě, a to již nějakou dobu. Co to bude znamenat pro nás? Hrozí přelidnění a jaké jsou modely dalšího vývoje?

Růst o další miliardu trval 12 let

Možná si ještě vzpomenete, když se v médiích řešilo, že planeta Země má na sobě již přes sedm miliard obyvatel. Právě 12 let trvalo, než se počet lidí na planetě zvýšil o další miliardu. Od včerejška je nás na světě 8 miliard. Jde však jen o odhad, který se může lišit až o rok. Odhad již před 11 lety stanovila Organizace spojených národů. Ta spočítala dosažení milníku na včerejšek 15. listopadu 2022. Přesto, že jde o nepřesný odhad, jde o nejlepší odhad, který máme v současné době k dispozici. Šéf Organizace Antonio Guterres se nechal slyšel, že jde o příležitost k oslavě různosti a pokroku v rámci sdílené odpovědnosti za osud naší planety. Dle OSN stojí za setrvalým a bezprecedentním růstem populace lepší zdravotní péče, s ní spojená vyšší délka dožití, dostupnost potravin a hygieny, setrvale klesající porodní úmrtnost a setrvale vysoký porodnost v některých zemích.

Rychlost růstu se sníží

Dle odhadů Organizace spojených národů tedy, jak bylo již výše uvedeno, trval růst o jednu miliardu na osm miliard lidí 12 let. Na devět miliard si pak budeme muset počkat dalších 15 let od této chvíle. Stále tedy bude narůstat počet lidí na Zemi, avšak nárůst začíná zpomalovat. Další miliarda přibude tedy až v roce 2037. Na Zemi tedy nyní nehrozí přelidnění, tempo růstu se zpomaluje, kolem roku 2050 by měl růst ustat úplně. Nebezpečím však může být regionální přelidnění a nesoulad rozmístění zdrojů a obyvatel na planetě.

Které země „táhnout“ růst

Je jasné, že ne všechny země populačně rostou. Obecně západní vyspělejší země přinejlepším stagnují, naopak růst zaznamenáváme v rozvojových zemích, nejčastěji v subsaharské Africe. Země, které mají nejvyšší porodnosti patří k těm s nižším HDP na obyvatele. V tomto toce byly dva nejlidnatější regiony v Asii. Šlo o východní a jihovýchodní Asii, kde žije 2,3 miliardy obyvatel. Ve střední a jižní Asii pak sídlí 2,1 miliardy lidí. Nejlidnatějšími zeměmi jsou stále Čína a Indie, obě s počtem obyvatel přes 1,4 miliardy lidí. V příštím roce by však právě Indie měla sesadit Čínu v poštu obyvatel. Dle odhadů OSN by se právě Indie měla namísto Číny stát nejlidnatější zemí světa.

Zdroj: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/svetova-populace-podle-demografa-zrejme-osmi-miliard-dosahla-uz-loni/2285051, https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-osm-miliard-lidi-40414556 

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.