Levné nákupy v Polsku zřejmě končí: Země by měla zrušit inflační štíty

Nákupy

Inflace je poměrně vysoká, a to nejenom u nás. Hovořit by o tom klidně mohli i Poláci. Ti se ovšem dočkali od své vlády velkorysého systému a maximálního snížení dopadů inflace. Veřejné programy označované jako inflační štíty pomáhají lidem v Polsku překonat vysoké ceny zboží a služeb. Došlo třeba ke snížení DPH u plynu, elektřiny a paliv či snížení stejné daně u potravin. U hnojiv šla DPH na úplné minimum. Pokračovat bychom mohli dále. Vláda v Polsku ale nyní zjišťuje, že si fakticky pouze koupila čas.

Oblíbené polské nákupní destinace Čechům vyhovují

Je to tak, našinec se vcelku rád vydává právě do Polska za nákupy prakticky čehokoli. V poslední době se jednalo především u stavební materiály. Jejich ceny u nás začínají být astronomické. Zapomenout nelze ale na pohonné hmoty, tabákové výrobky a potraviny. Stačí si srovnat ceny potravin u nás a v Polsku. Nákup v některém z řetězců supermarketů v hodnotě 1000 korun u nás můžete mít v Polsku klidně i za 800 či o něco méně. Třeba do města Bogatynia dojedete z Frýdlantu v ČR za pouhých 14 minut.

Polská vláda si naložila moc

Už to tak vypadá. Vždyť samotná úleva na daních bude Polsko stát v přepočtu přes 200 miliard korun. Také z toho důvodu polská vláda přemýšlí o tom, že by inflační štíty zrušila. Pokračovat by jinak mohly i příští rok. Stav polských veřejných financí není zrovna uspokojivý. Dostal se přes kritických 9 %, což je nejvyšší stav od roku 2001. Nyní je kolem 8 %. V ČR máme tento ukazatel na 5,7 %.  

Výmluva na Brusel

Přespřílišné snížení DPH je trnem v oku Evropské unie. V Brusel tuto politiku kritizují, a tak vypadá, že se bude moci Morawiecki za co schovat. Neztratí tak pro něj velmi důležité hlasy voličů. Polský nákupní ráj tak nejspíše obyvatelům České republiky zavře své brány. Bez inflačních štítů si každý rozmyslí, jestli mu cesta do Polska stojí za to.

Zdroje info: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/ekonom-lukas-kovanda-nakup-polsko-inflace.A221109_173024_domaci_lisv

https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-nakupy-v-polsku-zrejme-zdrazi-nulova-dph-konci-40414489

 Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.