Opět se zvyšuje nezabavitelná částka u exekuce

Již podruhé v tomto roce se zvyšuje takzvaná nezabavitelná částka, tedy taková částka, která dlužníkovi v exekuci, která je prováděna srážkami ze mzdy či platu, musí vždy zůstat na z jeho výdělku. Kolik nyní tato nezabavitelná částka dělá?

Další změna klíčových parametrů

Zejména kvůli inflaci a zvyšujícím se cenám energií se mění klíčové parametry, které ovlivňují výši nebo okruh oprávněných osob sociálních dávek. Některé z nich však také ovlivňují výši nezabavitelné částky dlužníků v exekučním řízení. Stejně tak se zvyšují sociální dávky, které se pro účely srážek ze mzdy při exekuci považují za obdobný příjem jako je mzda či plat. Typicky například důchod.

Aktuální změny od července 2022

V červenci jsme zažili třetí změnu parametr, které ovlivní nezabavitelnou částku u exekucí. Pokud jde o samotnou osobu – zaměstnance, pak jsou jeho nezabavitelnou částkou 3/4 součtu životního minima jednotlivce a částky normativních nákladů na bydlení. Na vyživovanou osobu je pak tato částka 1/3 nezabavitelné částky jednotlivce. Vyživovanou osobou je typicky manžel či manželka a děti.  S účinností od 1. července 2022 je životní minimum jednotlivce 4 620 Kč. Tato částka se tedy nejprve projeví při srážení mzdy nebo platu za červenec.

Výpočet srážek

Srážky se pak vypočítají tak, že se vezme čistý příjem dlužníka, od něj se odečte nezabavitelná částka (součet částky na jednotlivce a na vyživované osoby). Ze zbytku se částka do dvojnásobku součtu částky životního minima jednotlivce a částky normativních nákladů na bydlení se rozdělením udělají třetiny, kdy jedna třetina opět zůstává dlužníkovi, první třetina se strhává na přednostní pohledávky, je-li jich, a na nepřednostní pohledávky, pokud stačí jedna třetina. Pokud ne strhne se na nepřednostní ještě druhá třetina, v opačném případě zůstává i druhá třetina dlužníkovi. Nad dvojnásobek součtu životního minima jednotlivce a normativních nákladů se již strhává bez omezení v celém rozsahu.

Příklad

Nejlepší je si představit příklad možných srážek od 1. července 2022. Máme rodinu s jedním dítětem. Čistá mzda dlužníka je 27 694 Kč, exekuce je vedena pro nepřednostní pohledávky. Nezabavitelná částka dlužníka je 9 416,25 Kč, manželky a dítěte pak 2x 3 138,75 Kč. Celkem je nezabavitelná částka 15 694 po zaokrouhlení. Základní nezabavitelná částka je pak tato částka odečtená od čisté mzdy, tedy 12 000 Kč, kterou rozdělíme na třetiny po 4 000 Kč. Zaměstnanci tak zůstane 23 694 Kč měsíčně (dvě třetiny z 12 000 + nezabavitelná částka 15 694 Kč). Šlo-li by o exekuci pro přednostní pohledávky, zůstalo by dlužníkovi 19 694 Kč měsíčně.

Zdroj: https://www.mesec.cz/clanky/uz-potreti-se-letos-zvysuje-nezabavitelne-minimum-pro-dluzniky-v-exekuci-kolik-bude-cinit-a-od-kdy/, https://exekuce-insolvence.cz/zvyseni-nezabavitelne-castky-od-cervence-2022-a-nova-kalkulacka-pro-vypocet-exekuce/

Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.