Horko snižuje pracovní výkonnost. Zaměstnavatel na něj musí reagovat

větrák

Prázdniny jsou v plném proudu a tomu odpovídají i teploty, které dělají z pobytu kdekoliv jinde než na koupališti téměř peklo. To platí zvláště pro ty, kteří musí i tyto chvíle trávit na svých pracovištích, bez ohledu na to, jaká je náplň jejich práce. Je proto třeba mít na paměti jak to, že vysoké teploty mají svá rizika, stejně jako to, že na zaměstnavatele kladou jisté požadavky.

Horko na pracovišti

Výkon práce se snižuje přímo úměrně přibývajícím teplotám. Pokud teploty přesahují třicet stupňů, může se výkonnost práce snížit i o více než padesát procent. S extrémně vysokými teplotami se zkrátka ale někdy potýkají lidé i na pracovišti. Týká se to jak dělníků, kteří musí opravovat silnice v pravé poledne, stejně jako lidé v neklimatizovaných kancelářích. Všichni jsou vystaveni dehydrataci a dalším problémům. Je proto nutné dodržovat i pravidelné přestávky na doplnění potřebných tekutin.

Ze strany zaměstnavatele existuje dokonce povinnost zajistit zaměstnancům v práci bezpečnost, stejně jako ochranu před zdravotními komplikacemi v důsledku extrémních teplot. To se týká zmíněných tekutin i přestávek v práci. Pokud teploty v průběhu pracovní doby překročí hodnotu 36 stupňů, je ze strany zaměstnavatele potřeba dodržovat pravidelné přestávky, které dle nařízení vlády upraví zaměstnavatel.

Konkrétní délky a četnost přestávek, stejně jako objem tekutin, které musí zaměstnavatel zajistit, se určují podle teploty a náročnosti práce. Pracovní pozice jsou totiž rozděleny do několika kategorií. Nutno podotknout, že právě tato komplikovanost ztěžuje zaměstnancům i zaměstnavatelům orientaci v problematice a výsledkem je, že často nikdo neví, kdo má na co konkrétní nárok.

ventilátor

Foto: Pixabay

Proč je horko nebezpečné?

Přehřátí organismu může skončit srdečním kolapsem, rozvratem vnitřního prostředí, selháním organismu… Nemusí se tedy projevit jen pouhou dehydratací, ale současně i průjmem, ztrátou orientace, v některých případech mohou nastat i křeče.

A i když by se mohlo zdát, že jasným řešením je klimatizace, i ta má své nevýhody. Manipulace s klimatizací má na pracovišti jistá pravidla, i když se mezi jednotlivými zaměstnanci najdou rozdílné názory na sdílení konkrétní teploty.

Zdroje informací: https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/na-co-mate-v-praci-narok-kdyz-venku-padaji-teplotni-rekordy/r~499e19bc081e11eda3c0ac1f6b220ee8/

https://www.finance.cz/492052-horko-v-praci/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.