Zdražování čeká i knihy, čtenáři si připlatí

knihy

Bezprecedentní posloupnost velkých světových krizí si vybírá svoji ekonomickou daň. Jedním z důsledků je i to, že seznam položek, jimž roste cena, je den ode dne delší a delší. Ačkoliv se někteří populističtí politici snaží tvrdit opak, jednoduchá řešení neexistují. Je na každém z nás, aby se rozhodl, co a proč je pro něj důležité.  Snad tím důležitým pro větší část lidí zůstanou i knihy, které čeká také výrazné zdražování.

Cena knih roste

Situace je jasná, vášniví čtenáři si za své knihy budou muset rázně připlatit. Zvýšení inflace bohužel dohnala i oblast výroby knih. Náklady jsou vyšší nejen díky zvýšení cen za papír, ale souvisí také s vyššími cenami za dopravu a vázání knih. Na finální cenovce se projevují i neustále rostoucí ceny za energie a podtrhují všechny ostatní negativní vlivy na celkovou cenu za knihy.

Oproti loňskému roku se ceny vytištěných knih zvedly zhruba o třicet až čtyřicet procent, což komplikuje práci českých nakladatelů. Nakladatelé zatím doufají, že vysoké ceny neodradí čtenáře od koupě jejich knih, byť za ceny, které jsou podstatně vyšší. Jiná možnost než zvednout ceny však při rostoucích nákladech na výrobu a tisk knihy není, zoufají si čeští nakladatelé.

knihy

Foto: Pixabay

A výhledy do budoucna?

Zdali čtenáři nakladatele podrží a budou vyšší ceny akceptovat, ukáže až čas. Jedno je ale přesto pravděpodobné: taková díla Williama Shakespeara v překladu Martina Hilského nejspíš v obchodech nenajdete. Cena za dotisk takto rozsáhlých a objemově náročných děl by totiž pro většina nakladatelství představovala neúměrnou zátěž a neakceptovatelný risk.

Dotisky knih budou vůbec obětmi současné situace. Také tisky některých knih, které zpozdila covidová pandemie tak již nebude možné dohnat. Kromě vysoké ceny papíru navíc některé typy papírů nejsou na trhu k dostání vůbec a na jiné se čeká velmi dlouho. I s takovými problémy se dnešní české nakladatelství potýká.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/knihy-zdrazuji-nakladatele-doufaji-ze-to-lide-pochopi-40403560

https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/nakladatele-bojuji-s-nedostatkem-papiru-knihy-zdrazily/r~f414aaacc0b911eca06bac1f6b220ee8/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.