Od ledna 2026 bez penny: USA ruší výrobu mince, která se nevyplatí

Mince, vzácné mince, Chorvatsko, Řecko, Itálie

Americké ministerstvo financí potvrdilo, že příští rok se přestane razit jedna penny. Penny mizí z výroby kvůli nákladům – jejich výroba stojí víc, než kolik samy stojí.

Penny, nejmenší americká mince, má v kapse téměř každý Američan. Od roku 1793 prošla desítkami úprav, ale teď přichází konec. Poslední série mincí už byla objednána. Od ledna 2026 nevyrazí z mincovny jediný nový kus. Důvod je prostý: penny se nevyplatí. Její výroba stojí 3,69 centu, tedy téměř čtyřnásobek její nominální hodnoty. Ročně tak Spojené státy ušetří zhruba 56 milionů dolarů. Náklady klesnou hlavně na materiálu, v mincích je měď i zinek.

Trump: Je to plýtvání

Zastavení výroby podpořil i prezident Donald Trump. Už letos v únoru vyzval ministra financí Scotta Bessenta, aby výrobu penny ukončil. Mince podle něj nemá v moderní ekonomice místo. O zaokrouhlování cen už teď uvažují obchodníci. Místo haléřových koncovek budou částky končit na 5 nebo 10 centech.

To by mohlo zdražit některé produkty, ale podle ekonomů půjde jen o drobné korekce. V některých státech USA už se navíc podobné zaokrouhlování dávno používá.

Mění se doba i peníze

Jednocentové mince zmizely už z peněženek Kanaďanů. Ottawa ukončila jejich ražbu v roce 2012 právě kvůli nákladům. Také Velká Británie letos poprvé nerazila žádné nové mince. Tamní úřady uvedly, že v oběhu je dostatečný počet a hotovost ustupuje kartám i mobilním platbám.

I v Německu se debatuje o konci jedno a dvoucentových mincí. Bundesbanka připouští zaokrouhlování cen, ale rozhodnutí musí padnout na úrovni celé eurozóny. V některých evropských zemích už podobná pravidla platí. Například ve Finsku, Nizozemsku nebo na Slovensku se platby v hotovosti běžně zaokrouhlují. Mince ale zatím formálně nezmizely.

Penny už jen ze starých zásob

Spojené státy mají zatím dost zásob. Ministerstvo financí oznámilo, že mincovna penny ještě nějaký čas razit bude, dokud nedojdou polotovary. Pak ale výrobu zastaví. Sbírky na charitu, nákup žvýkaček za cent nebo kapsy plné drobných – to vše se brzy stane minulostí. Zda to spotřebitelé vůbec zaznamenají, ukáže čas. Mnozí už dnes platí výhradně kartou a hotovost používají jen výjimečně.

Zdroje info: https://www.bbc.com/news/articles/cx2j07858lno, https://de.finance.yahoo.com/nachrichten/usa-stellen-produktion-1-cent-074709077.html

Náhledové foto: Pixabay